A létesítmény nettó hárommilliárd forintos forrásból, részben uniós finanszírozással (VEKOP-6.3.3-16-2017-00001), részben a Modern Városok program keretéből épül a Topoly, Tállya és Tarcal utcák által határolt területen. A 6,7 ezer négyzetméteres telekből 4,5 ezer négyzetmétert érint a felújítás, bővítés.
Az előkészítő, tervező munkát még az előző városvezetés bonyolította le; a tereprendezés, bontás tavaly júniusban kezdődött, ennek befejeztével elindulhatott a 3,5 ezer négyzetméteres, több emeletes új szárny megépítése. A kertszinten kap majd helyet a családok átmeneti otthona, illetve a konyha, felette, három szinten pedig az idősotthon, valamint az irodák. Minden szinten kialakítanak közösségi tereket is. Ez az első ütem a tervek szerint még az idén befejeződik, és az idősotthon lakói 2020 végéig átköltözhetnek az új szárnyba.
Ezt követően indulhat meg a régi, közel százéves épület felújítása. A két szárnyat egybenyitják majd. Az intézmény akadálymentes lesz, liftek, parkoló, udvar és játszótér szolgálja majd az itt élők és a látogatók kényelmét.
„Várhatóan az idősotthon átköltöztetésére az év végéig sort tudunk keríteni. Jelenleg a belső gépészeti munkák zajlanak, illetve a festés, burkolás, egyéb szakipari munkák. Megkezdődött a szükséges berendezések, bútorok, eszközök felmérése is. Az olyan apróságokra is oda kell figyelni, hogy hol legyenek például a konnektorok ahhoz képest, ahová az ágyat szeretnénk tenni. Tehát a különböző kivitelezési feladatok finomhangolása is folyik. Reményeink szerint mindennel tudjuk tartani az elképzelt határidőket” – mondta lapunknak Tetlák Örs, hozzátéve: mivel a jelenleginél több lakót tud majd fogadni az otthon, az építkezés mellett a szabad férőhelyek feltöltésére is gondolni kell, nem beszélve arról, hogy a munkatársak létszáma is emelkedni fog. A komplex létesítmény egyébként az eddiginél mintegy 30 százalékkal több ügyfelet tud majd ellátni: a családok átmeneti otthona negyven lakót fogadhat, az idősotthonban százan élhetnek majd, és a legfelső emeleten emelt szintű, térítési díjas ellátást is nyújtanak a jövőben – itt igény szerint akár saját apartmanjuk is lehet a beköltözőknek.
Segítség a hajléktalanoknak is
A tervek szerint a hajléktalanellátás is átalakul.
„A hajléktalanellátás bizonyos formái is átkerülnek majd ebbe az intézménybe, de ezzel kapcsolatban még van mit átgondolni, hiszen – ez nem titok – a környékbeliekben van ellenérzés ezzel kapcsolatban. Egyetértek az itt lakókkal abban, hogy az éjjeli menedékhelynek a Fehérvári úti épületben nagyon jó helye van. Elképzeléseink szerint az átmeneti szálló – ami térítés ellenében és hosszú távon igénybe vehető, illetve egész napon át otthont nyújt a lakóknak – költözne át az új épületbe, míg az éjjeli menedék és a nappali melegedő a Fehérvári úton maradna. Így a különböző ellátási formák nem zavarnák egymást a Topoly utcában, a lakók is nyugodtabbak lennének, a Fehérvári úton pedig több lenne a férőhely. Így valamennyi, a látóterünkbe került utcán élőnek tudna ellátást biztosítani a város” – tette hozzá Tetlák Örs, megjegyezve: fenti terveket szakmai oldalról még pontosan körvonalazni kell, majd egyeztetni a környéken lakókkal, harmadrészt pedig a szükséges eljárásrendet is végig kell vinni ahhoz, hogy az elképzeléstől eljussanak a megvalósításig.