zoldello_foldrajzmuzeum

Kihalt őslénnyel is játszhattak a gyerekek a Föld napján

zoldello_foldrajzmuzeum

Kihalt őslénnyel is játszhattak a gyerekek a Föld napján

A Magyar Földrajzi Múzeum Zöldellő délutánján különleges programok várták a családokat.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Hol van az érdi kaptárkő? Fészkelnek-e gyurgyalagok Érden? Melyik a város egyik legöregebb fája? Mire jók a szárított gyógynövények és mit jelent a permakultúra?

Többek közt erre a kérdésre is választ kaphattak azok, akik eljöttek a Magyar Földrajzi Múzeum hétvégi Zöldellő rendezvényére, amit a Föld napja alkalmából rendeztek.

A foglalkozást Sipos György és Siposné Szigethy Anna vezette

A családi napon a legkisebbektől a legnagyobbakig mindenki talált magának elfoglaltságot. A legkisebbek zsázsát ültethettek tojáshéjba, vagy festhettek békát – azaz sárgahasú unkát, amit 2025-ben az év kétéltűjének választottak – a nagyobbak pedig megpróbálkozhattak a nemezmadár-készítéssel is.

A szülőknek is igazi élményt jelentett a fűszersókészítés. Polgár Ágnes gyógy- és fűszernövény technológus nemcsak abban segített, hogy ki-ki a saját szájíze szerinti fűszersót készíthesse el, hanem számtalan zacskó fűszert is hozott, amit kedvünkre szaglászhattunk, kóstolhattunk, és persze a felhasználásukról, hasznukról is kérdezhettük Ágit.

Polgár Ágnes

A szakember kérdésünkre elmondta: az idősebb korosztály még jobban ismeri a gyógy- és fűszernövényeket, igaz, ami a felhasználásukat illeti, megmaradnak az alapoknál. Bemutatók, kóstolások, játékok segítségével a fiatalabbak is megismerhetnek a fűszerekkel, gyógynövényekkel. Sőt, Ági az asztalához telepedőknek gyógyteát is adott ajándékba.

Érdemes volt leülni pár percre az érdi kertbarátok asztalához is. Csörgő Andrásné Klára és csapata játékokkal, tájékoztató anyagokkal és ajándékba elvihető magvakkal készült erre az alkalomra. Szerették volna népszerűsíteni a permakultúrát, mulcsozást, komposztálást is.

Klára egy rovarhotelt is hozott magával, amit a kertbarátok készítettek, hogy bemutassa: otthon is csinálhatunk hasonló eszközt kertünk hasznos bogarainak.

Íme egy házi készítésű rovarhotel

A bátrabbak kipróbálhatták a faesztergálást is: Korvin Tamás faesztergályos gömböket készített a gyerekekkel, amelyeket földgömbbé vagy bolygóvá varázsolhattak pár filctoll segítségével. A mester direkt erre az alkalomra találta ki a földgömbkészítést.

Artúr a testvéreivel és a szüleivel érkezett, és nagyon szerette volna elkészíteni a saját bolygóját

Aki Érdről szeretett volna többet megtudni, azt a környezetvédők asztala várta. Megkereshettük kedvenc kirándulóhelyünket, és megismerkedhettünk olyan látványosságokkal is, amelyek nem annyira közismertek, mint a Fundoklia-völgy vagy a magaspart.

S. Bitskey Katától, az ÉrdKöVe elnökétől megtudtuk, hogy az Alsóvölgyi úton él egy több száz éves, védett tölgyfa, megmutatta a térképen, merre van az érdi kaptárkő és a hamzsabégi erdő.

A Földrajz Múzeum csapata fenntarthatósági kvízzel is készült, ami nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek számára is tartogatott fontos információkat az újrahasznosítással, környezettudatos életmóddal kapcsolatban.

A Föld napi rendezvényen egy kihalt állat is felbukkant: egy csodálatos, narancsszínű dinoszaurusz, a legkisebbek nagy örömére.

A gyerekek szívesen maradtak volna még, de a Föld napi rendezvény öt órakor véget ért. Aki kedvet kapott a folytatáshoz, érdeklődik a természettudományok iránt, jöjjön el a múzeum ingyenes hétvégi foglalkozásaira, vagy a kéthetente csütörtökönként tartott természetbúvár szakkörre, ahová a 9-12 éves gyerekeket várják.

Fotó: Nagy Balázs

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email