ír_ludtoll

Írj úgy, mint Jókai

ír_ludtoll

Írj úgy, mint Jókai

Aki részt vesz a könyvtár időutazásán, az nemcsak sok újdonságot tudhat meg az íróról, hanem interaktív játékokat is kipróbálhat.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Kétszáz éve, 1825. február 18-án született Jókai Mór. A nagy mesemondóról számos történet, anekdota maradt fenn, de azt kevesen tudják, hogy élete többször is megfordult Érden, sőt, élményeit a regényeibe is beleszőtte:  a visszaemlékezések szerint Jókai az arany embert Sina Györgyről és fiáról, Sina Simon báróról mintázta.

A Sina-család több más birtoka mellett 1848-ban megvásárolta az érdi Szapáry-kastélyt, amit aztán Sina Simon 1869-ben neoreneszánsz stílusban épített át.

Régi érdi látkép (ÉrdMost archív)

Ahogy azt korábbi, a Szapáry-kastélyról szóló írásunkban már említettük: a főúri lakban az 1870-es években gyakran vendégeskedtek a kor arisztokratái, írói, tudósai, művészei.

Az „érdi nábob” gyakori látogatója volt Jókai Mór is, akit erősen foglalkoztatott az Érd és Százhalombatta határában található halomsírok rejtélye, és részletesen tudósított az 1876-os érdi régészeti kongresszusról is.

Ferraris Artúr portréja Jókai Mórról 1895-ben, részlet (Magyar Nemzeti Múzeum)

Ha Sina kastélyába és az izgalmas kongresszusra nem is utazhatunk vissza az időben, Jókai világába igen, méghozzá a városi könyvtár jóvoltából:

Az Időutazás Jókai Mór világába című oldalon nemcsak az író életét és műveit ismerhetjük meg, hanem a korszakot is, amelyben élt és alkotott, felfedezhetjük a korabeli világot és átélhetjük Jókai regényeinek hangulatát, interaktív játékokon keresztül.

Megtudhatjuk például, hogy személyiségünkhöz melyik Jókai-hős áll a legközelebb, a könyvtár kvízének segítségével szondázhatjuk a Jókai-regényekkel kapcsolatos tudásunkat, és a mesterséges intelligencia jóvoltából még egy rövid történetet is megírhatunk, Jókai stílusában.

Fotó: Pixabay

A képregények kedvelői pedig arról szavazhatnak, hogy szerintük melyik Jókai-regényből készüljön képregény.

Aki szeretne elmélyedni Jókai világában, keresse fel az oldalt, ha pedig még többre vágyik, böngésszen a Csuka Zoltán Városi Könyvtárban fellelhető Jókai-regények között, a bőven több mint száz kötet közt biztos talál hangulatához, kedvéhez illőt.

A könyvek természetesen továbbra is a könyvtár állományában maradnak, de az időutazáson csak május 30-ig vehetünk részt.

Kiemelt fotó: Pixabay

További cikkeink

További cikkeink

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzata a településtervek tartalmáról, elkészítésének és elfogadásának rendjéről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 419/2021. (VII. 15.) Korm. rendelet (továbbiakban

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email