kacago_kaci

Kacifántos meglepetések anyák napjára

kacago_kaci

Kacifántos meglepetések anyák napjára

Nappali intézményt indít az Életfa a súlyosan és halmozottan sérült fiatalok számára.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Anya mindent megtesz értünk.

Dolgozik és összefogja a családot.

Nagyon szeretek anyával sütit sütni és kulturális programokra járni.

Kirándulni és kutyát sétáltatni. Koncertre menni. És cirkuszba.

Szeretek Anyával takarítani. 

Segítek neki főzni és együtt vásárolni.

Ezek a kedves mondatok – és még sok hasonló – az Életfa anyák napi ünnepségén hangzottak el. Kacifántos gyerekek meséltek az anyukájukról és arról, hogy mi mindent szeretnek együtt csinálni.

Rengeteg szeretet és öröm áradt ezekből a rövid üzenetekből, akkora, hogy a kívülálló is megérthette: a sok nehézség, a folyamatos huszonnégy órás szolgálat mellett mennyi napfényt és örömet tud hozni egy kacifántos gyerek a család életébe.

„Kacifántos szülőnek lenni ugyanúgy szülői feladat, nyilván extra teherrel, de extra ajándékokkal, és a változás lehetőségével is. Ezt az utat nem lehet úgy végigcsinálni, hogy ne változnánk. Napról napra, óráról órára módosuló helyzetekhez kell alkalmazkodnunk, és ezt tanulnunk kell. Az Életfa nagyon sokat segít ebben, támogatjuk egymást, tréningeken veszünk rész. Kirándulunk, közös programjaink vannak, szülőklubot és családi eseményeket szervezünk. És persze sokféle fejlesztő foglalkozást kínálunk a gyerekeknek” – mondta az ÉrdMostnak Hárosi Brigitta, az életfás csapat egyik tagja.

Hárosi Brigitta

Brigi kislánya, Kovács-Buna Tímea 16 éves. Pici súllyal, a vártnál korábban született, és bár az agyvérzés és az oxigénhiány miatt mozgásában akadályozott, nem tud írni és a beszéde sem tiszta, Timinek hatalmas fantáziája van, és 8 éves kora óta sorra írja a meséket, amelyeket anyukája vet papírra. (Timiról és meséiről korábban itt írtunk.)

Timi, a meseíró, Kacagó Kati szerepében

Timi tavaly írt egy mesét Kacagó Katiról, aki a falujában rengeteg segítséget kap, és szeretné meghálálni valahogy; szeretne nem „rászoruló” lenni, hanem ő is adni, és elérni, hogy ugyanúgy nézzenek rá, mint másokra.

Ez sikerült is neki: amikor a falu lakói egy elektromágneses vihar hatására búskomorak lettek, elvesztették a képességüket a jókedvre, Kati a személyre szóló meséivel visszavarázsolta az életükbe a boldogságot.

Ráadásul az elektromágneses vihar hatására az emberek képessé váltak a gondolataik erejével  helyet változtatni, így teljesült Kati régi vágya: úgy és oda tudott mozdulni, ahová szeretett volna: egy pillanat alatt ott teremhetett a barátainál vagy épp egy koncerten.

Ezt a mesét dolgozta át színdarabbá Domsa-Faragó Ivett gyógypedagógus, aki évek óta vezeti az életfás gyerekekből alapított Kacagó Kaci Színházat.

Domsa-Faragó Ivett, a Kacagó Kaci Színház alapítója

Sok zene, tánc, nevetés van a darabban, és több megható pillanat – no és az anyák napi köszöntés sem maradhatott el. Hiszen a mesebeli Kati is először az anyukáját vidította fel, neki írta első meséjét, és őt szerette volna boldognak látni.

Ezen a délutánon ez nemcsak a Katit játszó Timinek, hanem a mese többi szereplőjének is sikerült: csupa meghatott, boldog anyuka – no meg nagyszülő és apuka – ült a Teleki iskola ebédlőjében.

Itt szokták ugyanis tartani a Kacagó Kaci Színház rendezvényeit, hiszen az étkezőben nemcsak az előadásra van hely, hanem az összetolt asztaloknál kézműveskedni is lehet. Most zseníliavirágot készíthettek a gyerekek a szüleikkel.

A Kacagó Kacikon kívül az Életfa is készült egy nagy meglepetéssel: bejelentették, hogy elindítanak egy nappali intézményt a fogyatékos fiatalok számára. Van már ugyan egy fejlesztő napközijük, de az napi négy órában működik, és csak a tanköteles gyermekek részére.

Ági és kislánya, Nóri

„Már megvan a belügyminisztériumi engedély. Tizenöt súlyosan és halmozottan sérült fiatalról gondoskodhat az intézményünk, ahol akkor is ellátásban részesülhetnek, amikor már nem tankötelesek” – mondta az ÉrdMostnak Ömböli Ágnes, az Életfa Csoport Egyesület elnöke.

Ez a megoldás nagyban tehermentesíti a szülőket, akik közül egy (általában az édesanya) rendszerint nem tud munkát vállalni, hiszen otthon van a súlyosan beteg gyermekkel. Ez az intézmény nagy terhet vehet le a vállukról, főleg, hogy akkor is gondoskodnak a gyerekekről, amikor azok felnőnek.

Az állami finanszírozás mellett a szülők által fizetett térítési díjból és szponzorok segítségével szeretnék működtetni az intézményt. Ami az épületet illeti, Ági elmondta, hogy már tárgyalnak az önkormányzattal, hogy megtalálják a legjobb megoldást.

Fotó: Nagy Balázs

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email