A nálunk áttelelő madarak a segítségünk nélkül is képesek átvészelni a telet, nyugtatnak meg minket a természetvédők. Az etetésükre ma már talán leginkább nekünk van szükségünk, hogy elhitessük magunkkal, nem szakadtunk még el teljesen a természettől. A madarak is nagyon örülnek persze, elsősorban a magas olajtartalmú fekete napraforgómagnak, azzal viszont ronthatunk a túlélési esélyeiken, ha egy darabig etetjük őket, aztán valamiért abbahagyjuk.
Lényeges tudni, hogy amikor keményebbre fordul az időjárás, a legkisebb énekesmadár fajoknak a rövid téli nappalokat szinte teljesen ki kell tölteniük táplálkozással, hogy túléljék a zord éjszakákat, írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület hírlevelében Dr. Benedek Veronika. Ezért problémát jelenthet számukra, ha fagyos időjárás esetén váratlanul új táplálékforrás felkutatásával kell tölteniük az értékes időt.
Aki elég sokáig figyel, és nem csak cinkéket sikerült a kertjébe csábítani, érdekes megfigyeléseket tehet a madarak táplálkozási szokásairól. Azt könnyű észrevenni, hogy a cinegék csupán egy másodpercre röppennek az etető szélére, fölkapják a napraforgómagot és elsuhannak vele. Vajon héjastul eszik meg? – kérdezi magában a kezdő madárbarát. Aztán föltűnhet neki, hogy pár méterrel arrébb egy idő után szép kis kupac jelenik meg a földön napraforgóhéjakból.
Az élesebb szemű/távcsövű megfigyelők aztán követhetik őket, illetve utána olvashatnak a madarak táplálkozási szokásainak. A helyzet az, hogy míg a pintyfélék és verebek erős csőrükben tartva könnyedén megroppantják a magokat, majd nyelvükkel leválasztják a héjat, a cinegéknek több időt kell vele eltölteniük. A közeli faágra szállnak, és lábukkal leszorítják a magot, és lefejtik a héj egy részét, hogy csőrükkel kopogtatva ki tudják csipegetni a belsejét. Az MME videóján megnézhetik közelről a technológiát.
Aztán ott vannak még az etető környékén a maradékevők is, a kisebb vagy gyengébb csőrű madarak.
„A vörösbegyek a többi madár tevékenysége során lehulló eleségtörmeléket fogyasztják, az erdei pintyek pedig előszeretettel szedik össze a földön az etetőből kiszóródott magokat.” – olvasható az MME honlapján.
A nappali fagyok idején kiemelten fontos, amint a videón is látszik, hogy vízhez is hozzájussanak a madarak, ezért az itatóba gyakran töltsünk meleg vizet.
Madaraink többségének ugyanis naponta akár többször is kell inni és akár fürdeni, ami az egyre szárazabb nyarakon és hómentes teleken mind nagyobb kihívást jelent számukra, figyelmeztetnek a madarászok. Különösen igaz ez amiatt, hogy ma már alig vannak háztáji állatok, melyek itatóit a madarak is előszeretettel látogatnák. Ezért a madáritató egész éves működtetése egyik legfontosabb alapfeladat.
Aki madárbarát kertet szeretne a háza körül, kövesse az MME útmutatásait, tanulmányozza a madárbarát kalendáriumot.