Településünk Lévával együttműködve indult egy uniós pályázaton, amit a két település meg is nyert. Az összköltségvetés 1,39 millió euró, ebből 391 ezer euró Érdé, amiből a Földrajzi Múzeum kertjének teljes revitalizációját végzik el, a fennmaradó összegből pedig Léva kastélyparkját varázsolják majd újjá.
A projekt 80 százalékát közvetlenül uniós forrásból fedezi a két város. A 20 százalékos önerőből 15-öt biztosít a nemzeti önerő program, 5-öt pedig az önkormányzat ad hozzá.
A tervezés fázisában járó érdi projekt 2026 januárjában fejeződik majd be.
Mint korábban megírtuk, a múzeumkertben gyeprácsot telepítenek, kavicságyas sétányokat és gazdaságos öntözőrendszert alakítanak ki, és napelemeket is elhelyeznek majd. Most pedig újabb részleteket tudtunk meg az építkezésről.
A Város és idősödés konferencián, amit november 20-án rendezett a Szepes Gyula Művelődési Központ, Szalai Orsolya tájépítész, kerttervező mérnök mutatta be, milyen elvek mentén alakul át a múzeumkert, és a rendezvény végén válaszolt az ÉrdMost kérdéseire is.
„A kertnek jelenleg egyetlen részét használják, a kocsiszínt, ami koncerteknek ad otthont. A tervek szerint a zöldfelületen a kisgyermekeseknek játszófelületet, a tizenéveseknek beszélgetésre, rekreációra alkalmas részeket, az idősek számára pedig közösségi ágyásokat és játéktereket (sakk- és kártyaasztalokkal) alakítanánk ki, így minden korosztály pihenhet, kikapcsolódhat” – mondta Orsolya, hozzátéve:
a cél az, hogy a teljes kertet használják a látogatók.
Megemlítette a múzeumkert szobrait, amelyek most koncentráltan, az épület közelében helyezkednek el. Szeretnék ezeket a műalkotásokat az újonnan kialakításra kerülő sétányok mentén elhelyezni, így a látogatók számára támpontként is szolgálhatnának.
A tervezők sok évelő és egynyári növényt is álmodtak a kertbe, többek közt az épület előtti betonozott udvarrészre. A virágzó cserjék mellett a talajtakaró növényeknek is szerepet szánnak, hogy színesítsék a kertet, főleg azt a részt, ahol most csak fű és fa van.
A kerítés melletti bokrok, cserjék megmaradnak, némi visszametszést, formaalakítást azonban igényelnek. Orsolya elmondta azt is, hogy egyetlen fát sem kívánnak kivágni a múzeumkertben.
A kert most is akadálymentesen megközelíthető, és természetesen az is marad, így a babakocsival, kerekesszékkel, illetve bottal közlekedők is látogathatják majd.
Arra a kérdésünkre, mekkora volumenű munka ez a 7000 négyzetméteres kert átalakítása, a tervező konkrét adatokat nem tudott mondani, de azt hangsúlyozta, hogy a kivitelezés nagyobb léptékű projekt lesz.
És hogy mikor történik majd az első kapavágás? Jövő év elejére lezárul a tervezés szakasza és utána indulhat a megvalósítás.