Mint azt korábban megírtuk, az egyik érdi közösségi oldalon hatalmas lavinát indított el egy helyi lakos posztja, miszerint az új vízórájuk szerint jelentősen megnőtt a családja vízfogyasztása, holott a szokásaik nem változtak. Még egy videós kísérletet is végzett, hogy bemutassa, máshogy mér az óra, ha egyszerre enged ki egy vödör vizet, és máshogy, ha szakaszosan, nyitva-zárva a csapot.
A bejegyzéshez több száz hozzászólás érkezett, és kiderült, hogy amit tapasztalt, az korántsem egyedi jelenség: a lakosok észrevételei szerint az új vízórák 50-150, de akár 300 százalékkal is többet mérnek, mint a régiek.
Csőzik László polgármester azonnal reagált: felszólította a vízműveket, hogy állítsák le a vízóracseréket, és indítsanak belső vizsgálatot az ügyben.
„A hozzám eljutott lakossági panaszok alapján kirívó a különbség a régi és az új vízszámlák között, amit az ÉTV a kötelező vízóracserére vezet vissza – azt állítják, a régi órák 8 év alatt tönkrementek és rosszul mértek –, ám az érdiek közül sokan meg azt igazolták, hogy az utóbbi években nem változott a fogyasztásuk, csak most ugrott meg. Addig is, amíg az ügy végére járunk, le kell állítani a vízórák cseréjét, nehogy további károkat okozzanak a lakosságnak” – hangsúlyozza a polgármester, aki úgy döntött, hogy a városháza felkér egy független, bíróságoknak is dolgozó igazságügyi szakértőt, vizsgálja meg, hogy mi okozza a vízfogyasztás megváltozását.
Ezen kívül felszólította a víziközmű társaságot, hogy mérési, szerkezeti, egyéb műszaki szempontból vizsgáljanak át több helyszínen régi és új vízórát egyaránt, és rendeljenek el hatósági pontossági vizsgálatot is.
Az ÉTV november 18-án a honlapján megjelentetett közleményben tudatta, hogy folyamatosan fogadják és regisztrálják a hozzájuk érkező lakossági észrevételeket, és – ahogy jogszabály is előírja – nyolc munkanapon belül helyszíni vizsgálatot végeznek azokon a felhasználási helyeken, ahol a bejelentésre adott válaszukat a felhasználó nem fogadta el, és további vizsgálatot kért.
Megindították a belső vizsgálatot is: a társaság költségén akkreditált laboratóriumoktól rendelték meg a megfelelő vizsgálatokat, amelyeket november második felére, illetve december első felére tudtak beütemezni a felkért intézmények.
„A vizsgálat céljára átadunk még fel nem szerelt, teljesen új vízmérőket, leszerelt, lecserélt régi, azaz 4 évnél idősebb mérőket,illetve olyan új típusú mérőket, amelyekkel a régi vízmérőket cseréltük le korábban, ám a fogyasztói bejelentések miatt leszereltük azokat a hatósági vizsgálat céljára” – írják.
A vizsgálat lezártáig az új mérők beszerelését felfüggesztették.
Hangsúlyozzák továbbá, hogy az ÉTV kizárólag gyári, akkreditált intézmény által bevizsgált, hitelesített és minden manipulációtól mentes mérőket használ.
Ez azonban az ÉrdMost értesülései szerint még nem jelenti azt, hogy a mérőóra valóban pontosan mér. Vízóravizsgálatokkal foglalkozó forrásunk szerint egy 2023-ban gyártott (hitelesített, bevizsgált) német vízmérő több példányát is beküldték hatósági szerkezeti vizsgálatra az ország több pontjáról, és mindegyiknél kimutatták a szerkezeti hibát. (Ezek az órák nem most, és nem az érdi vizsgálat során kerültek bevizsgálásra.)
Hogy fordulhat ez elő? Úgy, hogy vagy a típusvizsgálatot nem végzik el elég körültekintően, vagy ha a típus megfelelő, a gyártás során keletkezik a gond – válaszolta forrásunk.
Hogy aztán Érden is ez történt-e, szerkezeti hibáról vagy másról van szó, az nemsokára kiderül. Az ÉTV közleményében azt írja, hogy a felkért laboratóriumok a vizsgálatok folyamatának lezárásaként a kapott eredményeket elküldik a társaságnak. A vizsgálati eredményeket a beérkezésük után, várhatóan 2025. január második felében publikálni fogják.
„Amennyiben bármely általunk felszerelt vízmérő bizonyítottan többletmérést regisztrál, a kiszámlázott többletdíjat az ügyfél felé korrigáljuk”
– hangsúlyozzák a közleményben.