Ma sokan posztoltak a közösségi oldalakon ázó-fázó, a végsőkig kimerült fecskéket, akik rajokban megpihenve próbáltak száraz menedéket találni és erőt gyűjteni a továbbhaladáshoz. Most, hogy a klímánk már nem a régi otthonos-barátságos, fontos, hogy megőrizzük élőlénytársaink iránt is az együttérző szeretetet, és ne takarózzunk azzal, hogy „úgysem tudok segíteni rajta”. Közönyös vállvonogatás helyett tegyük, amit megtehetünk.
Íme a madarászok tanácsai:
Amit biztosan NE tegyünk:
Ne zavarjuk őket. Ilyenkor a menedék alatt összebújva melegítik egymást és tartalékolják az energiájukat. Ha zavarva vannak, újra és újra kirepülnek az esőben és ezzel egyre több energiát veszítenek.
Ne próbáljátok etetni őket, kenyérrel, magokkal. A fecskék rovarevők.
Amit TEHETÜNK ÉRTÜK:
Ha sikerült elhelyezkedniük védett helyen, hagyjuk őket pihenni.
Ha napokig tartó eső miatt nem tudnak tovább vonulni, akkor lehet nekik kitenni egy lapos széles tálkába élő lisztkukacot. Volt már rá példa, hogy ettek is belőle, bár tálból enni más mint repülő rovarra vadászni.
Sajnos sok fecske repült ablaknak, és még többet ütött el autó, mert alacsonyan repkedtek az út felett és legyengülve ültek az utak mellett.
Vezessünk óvatosan, és ha az út mentén gubbasztó vagy bárhol a földön lévő fecskét találtunk, ne hagyjuk magára.
Ha elázott fecskét találunk leesve a földre, láthatóan rossz állapotban, vegyük fel a földről és egy papírtörlővel kibélelt cipős dobozban vigyük be a házba. Ha a fecske remeg, gubbaszt, eldől, akkor a dobozba tehetünk mellé meleg vízzel teli palackot.
FONTOS, hogy a lehető leghamarabb kérjünk segítséget és tanácsot madármentő szervezettől, vagy az illetékes nemzeti parktól!
Az Érden is illetékes Duna-Ipoly Nemzeti Park telefonszáma 06-1-391 4610.