A vízóra védelméről a fogyasztónak kell gondoskodnia, és a költségek is őt terhelik, ha netán elfagy a vezeték vagy a vízóra.
Az elfagyás jele lehet, ha a lakásban hirtelen lecsökken, vagy teljesen elmegy a víznyomás. De az is, ha látjuk, hogy az aknából ömlik ki a víz, a mérőóra deformálódott, a számlapja elrepedt, összetört.
Az ÉTV az alábbi felhívásában foglalta össze a tudni- és tennivalókat:
Baki Berta, az ÉTV vízellátási ágazatvezető főmérnöke az ÉrdFM 101.3 műsorában is elmondta a legfontosabbakat.
Első teendőnk legyen a kerti csap víztelenítése, hiszen mínusz 3 fok alatt a csapban már megfagy a víz;
Ha van más vizes szerelvényünk (öntöző- vagy a medencét feltöltő rendszer), arról se feledkezzünk meg.
A mérőakna legyen jól zárható, ne hatolhasson be a hideg levegő. Nézzük meg, milyen állapotban vannak odalent a vezetékek. Érdemes ezeket szigetelni.
Ami a vízórát illeti, legegyszerűbb, ha egy kartondobozt borítunk a mérőre, vagy letakarjuk egy pokróccal, hungarocell-lapokkal vagy más hőszigetelő anyaggal.
Az aknafedlapot belülről hungarocellel szigeteljük, kívülről pedig avarral, szénával takarjuk be. Lényeg, hogy bármikor nyitható, hozzáférhető legyen.
Az ÉTV-nek van fagyvédelmi szolgáltatása; ennek keretében térítés ellenében téliesítik a vízmérőt és a kerti csapot.
Sokat spórolhatunk, ha elővigyázatosak vagyunk, hiszen az elfagyott vízóra cseréje közel harmincezer forint, de a nagyobb veszteséget az elfolyó víz okozza. Egy öt négyzetmilliméteres lyukon akár 1000 köbméter víz is el tud folyni havonta, ami félmillió forintos költséget jelent.
Az ÉTV összefoglalóját itt találja, a teljes beszélgetést pedig itt hallgathatják meg: