22_03_29_erdmost_nincskep

Eltemették Ágó Mátyást

22_03_29_erdmost_nincskep

Eltemették Ágó Mátyást

December 3-án 66 éves korában elhunyt Ágó Mátyás építész, művész, Érd korábbi főépítésze, akit szombat délelőtt az Ercsi úti temetőben kísértek utolsó útjára. A megható szertartáson Csőzik László polgármester mondott búcsúbeszédet. Egykori kollégájától, közeli ismerősétől elcsukló hangon köszönt el.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Az önkormányzat Ágó Mátyás volt érdi főépítészt saját halottjának nyilvánította, így díszsírhelyet kapott az érdi temetőben. 

Ágó Mátyás 1955-ben Érden született, és 18 évesen a Vörösmarty Mihály Gimnáziumban tette le az érettségit – sorsa tehát már a kezdetektől összefonódott városunkkal. A Műegyetem Építészmérnöki Karán szerzett diplomát 1979-ben, és mivel folyton tanulni akart, új dolgokat megismerni, szakmai látókörét szélesíteni, elvégezte a Magyar Építőművészek Szövetsége kétéves Mesteriskoláját is. A köz- és a magánszférában is rengeteget dolgozott, hogy csak néhány fontos időszakot emeljek ki pályájáról: az Országos Műemléki Felügyelőségnél műemlék-helyreállításokat tervezett, majd 1990 és 1996 között Gödöllőn építészeti irodavezetőként elindította a Grassalkovich-kastély rekonstrukcióját, eközben részt vett az önkormányzat Általános Rendezési Tervének és több Részletes Rendezési Tervének a megalkotásában. Több építészirodában is vezető tervezőként irányította a műemléki felújításokat és új épületeket is tervezett, így amikor a 2000-es évek elején családjával együtt visszaköltözött Érdre, saját tervezésű családi házban talált új otthonra. Itt élt szintén építészmérnök feleségével és öt gyermekével, akik felcseperedve számos unokával is megörvendeztették.

Mivel szívén viselte, merre halad a város, 2011 és 2017 között főépítészként vállalt szerepet Érd épülésében. Elkötelezetten dolgozott azon, hogy jobb legyen a város építészeti arculata, értékei megmaradjanak nekünk és az utókornak, ez vezette akkor is, amikor kezébe vette a még működő Építészeti és Műszaki Tervtanács irányítását. Közvetlen kollégái a főépítészi irodán máig örömmel emlékeznek vissza a nagy közös beszélgetésekre Érdről és az építészetről, a harmóniáról, amelyet mindig keresett az életében, és a közös szabadidős programok – filmnézések, természetjárások, zarándoklatok – felemelő élményére, humoros történeteire, a megfeszített munka mellett a sok vidám momentumra. Mint kolléga és ember, mély nyomot hagyott a környezetében, amelyet betölteni szinte lehetetlen.

Érd iránti elkötelezettségének tanúbizonysága a kertvárosok.hu oldalon általa alapított „Érdem” rovat, illetve a Kertváros magazin „Érdem” melléklete, amelyben ő és más szakemberek mutatták be városunk, otthonunk történeti, természeti és építészeti nevezetességeit. Imádott tervezni, maradandót alkotni, az érdieknek örömet szerezni, ezért is jelentett neki sokat az ófalusi Szent Mihály termálvizes ivókút megtervezése és megvalósulása. 2018 után a Lechner Tudásközpont munkatársaként kamatoztatta Érden szerzett tudását településarculati kézikönyvek és településképi rendeletek megalkotásával.

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email