22_03_29_erdmost_nincskep

Mozgóárustól a konténerig

22_03_29_erdmost_nincskep

Mozgóárustól a konténerig

Legtöbben tudjuk: a büfés, ha kitesz egy padot meg két széket a járdára, közterületet használ, amiért fizetnie kell. Ahogy nekünk is, ha pár köbméter sódert leboríttatunk a kerítés elé, vagy konténert rendelünk. De akkor miért nem kell fizetnie annak, aki a kerítés előtt parkolja le az autóját?

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Dr. Barabás Emőke, az önkormányzat lakosság-szolgálati irodavezetője segítségével utánajártunk nemcsak ennek, hanem még számos, a közterület-használattal kapcsolatos kérdésnek.

Kezdjük először is a kályhánál: mi minősül közterületnek?

Minden, közhasználatot szolgáló állami vagy önkormányzati tulajdonban álló földterület, amit az ingatlan-nyilvántartás így tart számon. Erről jogszabály rendelkezik, ahogy arról is, hogy a közterületet a rendeltetésének megfelelően használhatja ugyan bárki, de a tartós használat csak szabályozott módon, és bizonyos határok közt történhet. És ez fizetési kötelezettséggel jár. Ez a fő oka annak, hogy a parkolásért, ami átmeneti jellegű, nem kell közterület-használati díjat fizetni, a közterület hosszabb távú igénybevételéért azonban igen.

A díjat ki állapítja meg?

Az önkormányzat képviselő-testülete alkothatja meg a tulajdonában álló közterületek használatára és annak díjára vonatkozó szabályokat. Érden ez a 68/2011. (X.26.) számú önkormányzati rendelet.

Mit kell tennünk, ha építkezés vagy mondjuk egy összejövetel miatt használni szeretnénk a közterületet?

Kérelmeznünk kell a fenti helyi rendelet függelékét képező, erre a célra rendszeresített formanyomtatványon, amit – ha természetes személy a kérelmező – postai úton, ügyfélkapun vagy a Polgárok Házában erre a célra rendszeresített ládába bedobva juttathat el az önkormányzathoz. Gazdasági társaság kizárólag cégkapun nyújthatja be a formanyomtatványt. A kérelem elbírálására nyitva álló eljárási határidő 60 nap, de a gyakorlat az, hogy az ügyintéző nagyon rövid időn belül előkészíti a közterület-használati engedélyt.

Mennyire ismerik a lakosok ezeket a szabályokat?

Szerencsére egyre többen érdeklődnek hivatalunknál, de még mindig nagyon gyakori, hogy a lakosok nincsenek tisztában a helyi rendeletben foglaltakkal.

Milyen indokkal kérnek leggyakrabban közterület-foglalási engedélyt?

Konténert és építőanyagot szeretnének kihelyezni. Persze közel sem csak erről szól a közterület-használat. Engedélyköteles tevékenység például az alkalmi árusítás, illetve vásár és auhttps://erdmost.hu/wp-content/uploads/2021/06/business-blog-session-cover-img-03.jpgatakihelyezés, a mozgóárusítás, a nem városi rendezvény megtartása (ilyenek például a szomszédünnepek), a szórólaposztás, valamint a reklámcélú jármű üzemeltetése. Közterület-használati engedélyhez kötött továbbá a taxiállomáshelyek (drosztok) igénybevétele is, valamint a vendéglátó előkert (azaz terasz) céljára használt terület idényjellegű használata. A legutóbbi közgyűlés elfogadott egy rendeletmódosítást, amelynek értelmében 2021. január 1. napjától nem kell közterület-használati díjat fizetni az érdi székhelyű taxisoknak a drosztok igénybevételéért. Így segíteni tudjuk a helyi vállalkozásokat, hogy talpra álljanak abból a nehéz gazdasági helyzetből, amelybe a pandémia idején bevezetett védelmi intézkedések miatt kerültek. Szerettünk volna az érdi székhellyel rendelkező vendéglátó üzletek tulajdonosainak is kedvezményes teraszhasználati díjat nyújtani, ám erre nem volt szükség, mert a kedvezményt kormányzati szinten biztosították.

Mennyibe kerül egy négyzetméternyi közterület használata?

Ez nem egységes, a kérelem alapjául szolgáló tevékenységtől függ, annyit azonban elmondhatunk, hogy a közterület-használati díj hosszú évek óta nem növekedett Érden, és a hasonló adottságokkal rendelkező településekhez képest nagyon kedvezőek a fizetendő tételek.

A díj összege nyilván függ attól is, hogy mennyi ideig szeretném használni az adott közterületet. Mi történik akkor – és most valós esetre kérdezek rá –, ha két napra rendeltem egy konténert, de azt a szolgáltató egy hétig „ottfelejtette” a kerítésem előtt? Kinek kell megfizetnie a többletköltséget?

Főszabály szerint a kérelmezőnek, és ezt polgári peres úton tudja érvényesíteni a szolgáltató felé.

Mi történik akkor, ha engedély nélkül használom a közterületet, és erről a hivatal értesül?

A közterület használatát a városrendészet ellenőrzi. Amennyiben az illetőnek nincs engedélye, 72 órán belül helyre kell állítania az eredeti állapotot, vagy ugyanennyi időn belül be kell szereznie a szükséges engedélyt. A szankcióról a közterület-felügyelők az eset összes körülményét figyelembe véve döntenek, ez lehet figyelmeztetés, de akár bírság is.

További cikkeink

Gondolkodott már valaha azon, hogy egy apró szoba is képes lehet álmaid hangrendszerének otthont adni? Ráadásul úgy, hogy közben nem kell lemondani a kristálytiszta hangzásról!

További cikkeink

Május utolsó vasárnapján azokra a hősökre emlékezünk, akik életüket áldozták Magyarországért.

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email