Mindezek miatt rendszeresen érkezik import Spanyolországból, Olaszországból, sőt Dél-Amerikából is. A szakember arról is beszélt, hogy mint minden kertészeti terméknek, így a málnának is folyamatosan nő a fogyasztói ára, és az már most biztos, hogy idén sem várható jelentős árcsökkenés.
A rendszerváltás óta folyamatosan csökken a hazai málnatermő terület, jelenleg már csak 160-170 hektáron termesztik ezt a bogyós gyümölcsöt Magyarországon. Hunyadi István azt is elmondta, hogy a termésmennyiség évek óta 800-1000 tonna között stagnál, és idén is hasonló volumenre lehet számítani, írja az Agrárszektor cikke alapján a hellovidek.hu.
Mivel a magyarországi termelés nem tudja kielégíteni az igényeket, rendszeresen érkezik import azokban a hónapokban, amikor egyébként hazánkban sincs szezonja a gyümölcsnek. A málna betakarítása nagyon kézimunkaerő-igényes, a megfelelő számú, minőségű munkaerő biztosítása pedig évről évre nehezebb, és egyre nagyobb költséget jelent a termelőknek, így a fogyasztói ár folyamatosan emelkedik.
A hazai nemesítésű fajták még megtalálhatóak a termesztésben ott, ahol a klasszikus termesztési módszer szerint dolgoznak, de a termőterület csökkenésével párhuzamosan „kikopóban” vannak. Az új technológiás, intenzív termesztésre, ami gyakran fólia alatt történik, a növényeket pedig valamilyen edényben és közegben nevelik, már más fajtákat telepítenek azon kevesek, akik továbbra is málnával kívánnak foglalkozni – közölte Hunyadi István.
Több fajtát is termesztenek jelenleg hazánkban, a régebbi ültetvényeken még találkozhatunk a fertődi nemesítésű fajtákkal, de a brit nemesítői vonal fajtái is előfordulnak (a Malling sorozat tagjai, Willamette), a modern, fólia alatti ültetvényeken pedig a modern termesztési technológiának megfelelő fajtákat telepítenek a termelők.