A fagyveszély akkor fenyeget, ha tartósan nulla fok alá esik a hőmérséklet. A hideg leginkább a néhány milliméteres vaslappal fedett aknában lévő vízmérőket veszélyezteti, hiszen hiába van mélyen a vezeték, nincs fölötte talaj.
Az elfagyás jele lehet, ha a lakásban hirtelen lecsökken, vagy teljesen elmegy a víznyomás, ha azt látjuk, hogy az aknából ömlik ki a víz, és az is, ha a vízmérő számlapja elrepedt, összetört, illetve a mérő eldeformálódott.
Az aknát és vízmérőt szigetelhetjük hungarocellel, pléddel vagy kartondoboz-darabokkal. A szigetelőanyag kiválasztásánál fontos szempont, hogy nedvesség hatására ne veszítsen a szigetelőképességéből. Az aknafedlapot borító hó is szigetelő hatású, és véd a kemény hidegben a fagyástól, ugyanakkor a könnyebb hozzáférés érdekében a mérőleolvasás előtt az aknáról lapátoljuk el a havat. (Februárban ezekben az utcákban olvassák le a vízórát az ÉTV munkatársai.)
Érdemes ellenőrizni az aknafedelet is: győződjünk meg arról, hogy a fedél jól záródik-e, ha pedig sérült, cseréljük ki.
A pincében és a zárt helyen lévő vízmérők, vízvezetékek esetén ellenőrizzük a pinceablak épségét, szigetelését.
Tudnunk kell, hogy csőtörés esetén – amennyiben az a csatlakozási pont utáni hálózaton keletkezett – a felhasználónak kell kifizetnie az elfolyt vízmennyiséget, hiszen az ő birtokában levő hálózat meghibásodása okozta a veszteséget. (A fogyasztót erre a 38/1995 (IV. 5.) Kormányrendelet kötelezi.) Egy kis öröm azért van az ürömben: a csatornadíj megfizetése alól lehet mentességet kérni.
Figyeljünk oda a kerti csapra is: aki az elmúlt enyhe napokban üzembe helyezte, annak ajánlatos ismét elzárnia.
A télen nem használt nyaralóépületeknél fontos, hogy leürítsék az épület és a vízmérő közti belső vezetékhálózatot is. Nyaralóknál fennáll az a veszély, hogy csak hetekkel, hónapokkal később veszik észre, ha baj vagy. Érdemes tehát rendszeresen ellenőrizni a vízmérő és a házi hálózat állapotát.
Bővebb információt a fagykárok elhárításáról a társaság honlapján kaphatnak az érdeklődők.