És akkor egy kis kiábrándító infó: amit betlehemi csillagnak hívunk, az tulajdonképpen nem is csillag. 2020. december 21-én két bolygó, a Jupiter és a Szatrunusz fog egymáshoz nagyon közel állni, ez adja majd ezt a különös fényt. Hogy ez mennyire ritka jelenség, arról megoszlanak a vélemények, a CBS szerint hasonló esemény közel 800 éve nem történt, de a csillagászati kérdésekben némileg mérvadóbb Space.com cikke 1623-ra teszi a legutóbbi hasonló jelenséget. Akármelyik évszámot is fogadjuk el, az biztos hogy a hasonló együttállás ritkaság, és a két planéta ilyen mértékű közelségére legközelebb 2080-ban számíthatunk majd legközelebb.
A jelenség oka, hogy a Jupiter 12 év alatt, a Szaturnusz pedig 30 év alatt kerüli meg a Napot, és nagyjából 20 évbe kerül, míg a pályájukon megfelelő közelségbe kerülnek egymáshoz. Mivel azonban mi az együttállást a Földről figyeljük, így bolygónk mozgását is figyelembe kell vennünk, ennek köszönhető – tehát hogy három planéta megfelelő konstellációjára van szükség –, hogy ez a csillagászati jelenség ennyire ritkán figyelhető csak meg.
Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a két bolygó szabad szemmel egyetlen nagy és rendkívül fényes csillagnak látszik majd, csak távcsővel lehet megkülönböztetni őket. A látszólagos távolság december 21-én este lesz a legkisebb, amikor 6’ – 6,5’-re (szögperc) szűkül a két planéta távolsága. Sajnos a közelség tetőpontja, a 6’ Magyarországról nem lesz látható, mert mikorra ezt a két bolygó eléri, már a horizont alá kerülnek.
Akadnak teóriák, melyek szerint a bethlemi csillag is egy hasonló közelség lehetett valójában, mert egy ilyen együttállásra az i. sz. 0 körül is sor került.
December 21-én, a 6’-körüli közelségkor napnyugta után, tehát 16:15 és 16:30 között kereshetjük a két bolygó együttesét a DNy-i égen a horizonthoz képest körülbelül 14-15° magasságban. A Jupiter és a Szaturnusz már ekkor egyetlen hatalmas csillagnak látszik majd, és 18:15 körül már el is érik a horizontot – vagyis nagyjából két óránk van a megfigyelésre. Szakértők szerint már egy amatőr távcsővel (Newton típusú, 700mm x 76mm-es, 12,5 mm-es okulárral) is jól megfigyelhető lesz a két égitest a jellegzetességeivel együtt. Természetesen mindehhez jó időre is szükség lesz.