„Az emberek igénylik, hogy törvényesen meg tudjanak szabadulni a náluk felhalmozott lomtól és az egyetlen jó megoldás az ÉTH-nál működő hulladékudvar, ezt igénybe is vették” – fejtette ki az újranyitás első tapasztalatait a környezetvédelmi megbízott, hozzátéve, szerinte még néhány napig hasonlóan sűrű forgalom várható.
Pató Simon kitért rá, a hulladékudvarnál nincs lehetőség időpontfoglalásra, az csak az ügyfélszolgálatnál lehetséges, így egy-kétórás várakozás is lehetséges a Sas utcában.
„A koronavírusos intézkedések miatt egyszerre két autó tartózkodhat a hulladékudvarban, a korábbi időszakban ezt másként kezeltük, három-négy autó is befért egyszerre, attól függően, hogy a hulladék milyen jellegű volt, mert minden hulladéknak máshol van a lerakási helye” – adott választ a Sas utcai telephely előtti sorban állásra Pató Simon.
A környezetvédelmi megbízott arról is beszélt, az ÉTH Sas utcai telephelyén folytatódik az üveggyűjtő kukák kiosztása, azzal az intézkedéssel, hogy egyszerre két-három ember tartózkodhat abban az irodában, ahol az adminisztrációs munkát végzik. Pató Simon ezzel kapcsolatban hozzáfűzte, az üveggyűjtő kukákért érkezők és a hulladékudvarra érkezők két külön sorban állhatnak, így kisebb a torlódás.
Múlt héttől az ÉTH ügyfélszolgálatán lehet igényelni és már el is indult a házhoz menő lomtalanítási program is. Pató Simon ezzel kapcsolatban elmondta, a tulajdonosnak a lomot a kerítésen belül kell összegyűjtenie, mert a korábbi, kerítésen kívülre tett lomoknál megjelentek a „hulladékgyűjtő kisiparosok, akik már kiválogatták az értékesíthető anyagokat, utána szétdobálták a maradékot”.
„A korábbi gyakorlat szerint az emberek egy része idegenkedve fogadta ezt a lomtalanítási módszert, hiszen a kerítésen belülre beengedni valakit nem szerencsés dolog, mert látja az életkörülményeket és elképzelhető, hogy visszajönnek, akik bejöttek. Nos, el kell mondjam, három év tapasztalatából, hogy ilyen nem fordult elő. A bizalom már megvan” – fogalmazott Pató Simon.
Nem csak a lomtalanítás, hanem már az ágdarálást is lehet igényelni saját lakhelyünkhöz.
„Ez egyre népszerűbb lesz, hiszen égetési tilalom van mindenütt. Érd városa kertváros jellegű, a kertvárosban pedig keletkezik zöldhulladék, ág, nyesedék. Ezt le lehet daráltatni, meg lehet szabadulni tőle, a területet pedig, ahol az ág volt más célra is lehet használni. Az a tapasztalat, hogy nagy mértékű az igény rá” – hangsúlyozta Pató Simon, megjegyezve, ugyan az ágakat kerítésen belül kell összegyűjteni, de a darálást már a kerítésen kívül, közterületen végzik az ÉTH munkatársai.