22_03_29_erdmost_nincskep

Meteoritkráterek karnyújtásnyira

22_03_29_erdmost_nincskep

Meteoritkráterek karnyújtásnyira

Azt tudjuk, hogy a dinoszauruszok miattuk haltak ki. De milyen nyomokat őriznek a meteoritbecsapódások után kialakult kráterek? Mikor és milyen élet alakulhatott ki ezekben? Február 10-én este 7 órától ezekre is fény derülhet az Érdi Csillagászati Klubban, ahol Rezsabek Nándor mesél expedíciójáról.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Tavaly második alkalommal szerveztek európai meteoritkráterekhez expedíciót, Lengyelország után ezúttal Németországba, ahol egy ikerkrátert vizsgáltak meg a Meteoritkráter Expedíció résztvevői. A kráterek egy 1 km-es kisbolygó és annak holdja becsapódásából keletkeztek 15 millió évvel ezelőtt. Rezsabek Nándor, a hétfői csillagászati klub előadója, kérdésünkre elmondta, hogy az expedíció során elsősorban környezettanos szemmel vizsgálták meg a krátereket: a természetvédelmi, állat- és növénytani sajátosságok voltak a kutatásuk középpontjában, a földrajzi mellett. Ebbe persze azért belefért az is, hogy kőzetmintákat gyűjtsenek, méréseket végezzenek, vagy megvizsgálják a kráterek hidrobiológiáját, vízrajzi viszonyait is.  

Rezsabek Nándor, mérnök, tudományos újságíró, blogger, csillagászati ismeretterjesztő, a Tudományos Újságírók Klubjának tagja az Érd FM 101.3-on elmesélte, hogy 15 millió évvel ezelőtt rendkívül gyorsan zajlott le az a folyamat, ami eredményeképp a kisbolygó egy 24 km-es, a holdja pedig egy 3,8 km-es krátert hagyott maga után. Méghozzá úgy, hogy ez az 1km-es égitest még a becsapódás előtt elpárolgott, és a lökéshullám hozta létre magát a krátert. Az is jól mutatja a becsapódás mértékét, hogy a moldavit ásványok, amelyek szintén a becsapódások nyomait őrzik, félezer km-re hullottak vissza. És ez a becsapódás még mindig jóval kisebb volt annál, ami a dinoszauruszok kihalását okozta. 

Ahogy az idő telt, a meteoritkráterekben – sokszor tavak formájában – újból kialakult az élet, és mára már kihalt csigák, illetve az emlősöknek is változatos fajai népesítették azt be, amelyek maradványait a krátertavak üledékében lehet ma is megtalálni. És ami az embert illeti: több település is megbújik ma ezekben a kráterekben, több tízezer embernek biztosítva lakóhelyet. 

Rezsabek Nándor elárulta, idén Svédországba fognak ellátogatni a 121 millió éve kőmeteorit formálta, 9 km átmérőjű, tóval fedett svéd Mien romkráterhez. De előtte még február 10-én 19 órától mindenki meghallgathatja beszámolóját a tavalyi, németországi meteoritkráter expedícióról a Magyar Földrajzi Múzeumban.


 

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email