A Kovács István Alapítvány idén is díjazta a legszorgalmasabb, 13. évüket betöltött, középiskolás érdi diákokat, valamint az U23 kajak-kenu mezőny kiemelkedő versenyzőit. A „Ki a jó” program ünnepélyes díjátadást február 12-én tartották a Vörösmarty Mihály Gimnázium dísztermében.
Az alapítványt 2016-ban hozták létre Kovács István unokái, Anita és Zoltán. A névadó a ’60-as évektől kezdve Érden élt, és a város meghatározó személyisége volt, unokái pedig a VMG diákjai voltak.
Az alapítvány elsődleges célja, hogy az Érd középiskoláiban tanuló, kiemelkedő tanulmányi, sport-, művészeti és közösségi munkát végző diákokat támogassa, illetve a kajak-kenu sportág országos utánpótlás-versenyzőinek felkészülését hatékonyabbá tegye.
Ahogy az alapító Kovács Zoltán köszöntőjében hangsúlyozta: Kovács István egyszerű ember volt, aki tehetségével és szorgalmával emelkedett ki, és egész életében arra tanította unokáit, hogy a tudásnak, a szorgalomnak és a sportnak nagy értéke van.
Aki tíz éven keresztül naponta elhivatottan, órákon át gyakorol, világszínvonalú eredményt érhet el – és ez mindenkire vonatkozik – hangsúlyozta Kovács Zoltán, művészek, tudósok, informatikusok élettörténetéből merítve példákat a „tízéves szabályra”.
Azt kívánta a díjazottaknak, hogy álmaikat, céljaikat tíz éves távlatban is követni tudják, nap mint nap, kemény munkával, és ehhez a család, a felkészítő tanárok, edzők támogatása biztosított legyen.
Mint Kovács Anita elmondta, az alapítvány minden évben jelentős összeggel (ennek maximuma 200 ezer forint/fő) kívánja segíteni a fiatalok oktatását és sportpályafutását. Nem véletlen, hogy ez az elismerés évről évre népszerűbb a diákok körében, idén már 94-en jelentkeztek az alapítvány pályázatára, közülük 33 fiatal tehetséget (8 érdi diákot és 25 sportolót) támogattak. Összesen 3,5 millió forintot osztottak szét a diákok között.
A kuratórium a kiemelkedő eredmények mellett figyelembe vette a pályázó diákok szociális helyzetét is.
A díjak átadásában közreműködött Dombi Rudolf olimpiai bajnok kajakozó, Szilasné Mészáros Judit, a VMG igazgatója, az alapítvány kuratóriumi tagja, és Csőzik László polgármester.
„Kiemelkedő tehetségű diákok kapták ezt az elismerést. A sikerhez azonban szükség van a szorgalomra és a befektetett munkára is. Nagy büszkeség és öröm, hogy vannak olyan diákok a VMG-ben, akik méltók erre a rangos díjra, amit Kovács István két, szintén VMG-s unokája alapított. Figyelemre méltó, hogy így ápolják a felmenőik emlékét, hálásak a sorsnak, hogy a tanulmányaikkal messzire jutottak, és így kötődnek a régi gimnáziumukhoz” – hangsúlyozta Szilasné Mészáros Judit intézményvezető.
Mint mondta, a diákok olyan célokat tudnak megvalósítani az elnyert összegből, mint egy külföldi tanulmányút, nyelvi kurzus, informatikai eszköz – csupa olyan dolog, amivel a jövőbe fektetnek.
Az ÉrdMost által megkérdezett diákok sportfelszerelést, laptopot, számítógépes alkatrészeket, tabletet szeretnének vásárolni az elnyert összegből. „Ez valóban nagy segítség, nagyon örülök, hogy elnyertem a díjat” – mondta az egyik fiatal sportoló.
A VMG díjazottjai: Balogh Máté, Biró Dóra Anna, Fodor Noémi, Kocsis Boldizsár, Koncsek József, Kovács Marcell, Molnár Frida Barbara, Serflek Levedi Gilgames.