499 évvel ezelőtt a fiatal II. Lajos király Sárkány Ambrus érdi kastélyában vendégeskedett pár napig, Mohácsra tartó útja során. Az uralkodó július 22-én az érdi réven kelt át a Dunán, hogy a Csepel-szigeten búcsút vegyen feleségétől, Habsburg Máriától.
Háromezer fős seregéhez itt, Érden, illetve Érd után lengyel katonák is csatlakoztak, akik ugyanúgy életüket áldozták a törökök elleni csatában, ahogy II. Lajos király, vagy Sárkány Ambrus. (A mohácsi csatáról és a tömegsírok feltárásáról részletesen itt olvashatnak).

II. Lajos érdi látogatásáról, kísérői és katonái haláláról régóta megemlékeznek Érden; 1926-ban, a mohácsi csata 400. évfordulóján a Hadtörténeti Múzeum igazgatójának kezdeményezésére Baranyay Nándor főjegyző és a Jézus Társaság érdi házfőnöksége emlékművet is állíttatott a Római út és a Kastély utca találkozásánál.
Az emlékművet egy római korból származó oroszlán, valamint a Sárkány család címere díszíti. Mellette található a magyar és lengyel csapatok egyesülésének emlékét őrző tábla, amit 2007-ben állíttatott az Érdi Lengyel-Magyar Kulturális Egyesület.

Az ÉrdLeMKE szervezésében minden esztendőben megemlékeznek a tragikus sorsú királyról és a lengyel áldozatokról. A megemlékezéstől függetlenül tavaly egy 200 kilométeres kerékpáros zarándoklat is indult Érdről Mohácsra, a 499 éve kitaposott úton (erről itt írtunk).
Idén, Mohács 499. évfordulója apropójából július 27-én tartt megemlékezést az ÉrdLeMKE. Ahogy ez már hagyomány, reggel 8 órakor Mojzer György atya mond szentmisét a Szent Mihály templomban a mohácsi csatában elhunytakért, a két nemzetért és Érd városáért.
Szentmise után az emléktáblához vonulnak a megemlékezők, ahol Dózsa Lajos, az egyesület titkára mond majd beszédet. A megemlékezésen közreműködik Baka Györgyi költő.