Egy város állandóan változik. Új üzletek, intézmények nyitják meg kapuikat, mások elköltöznek, iskolák épülnek, új utcák népesülnek be, máshonnan pedig elvándorolnak az emberek. Nincs az a település, amelyik ugyanazt az arcát mutatná most, mint mondjuk 2000-ben.
Ezekhez a változásokhoz – legyenek bármilyen irányúak is – a közlekedésnek is alkalmazkodnia kell. Az Európai Unióban régóta létező fogalom a fenntartható városi közlekedéstervezés.
A fenntartható városi mobilitási terv (angolul Sustainable Urban Mobility Plan – rövidítve SUMP) hozzájárul ahhoz, hogy az adott település élhetőbb legyen, a lakosság életminősége javuljon, ráadásul hosszú távú jövőképet ad, ami elősegíti a közlekedéssel kapcsolatos döntéshozatalt is.
Ahhoz, hogy egy-egy ilyen SUMP valóban a köz érdekét szolgálja, először is fel kell mérni az aktuális közlekedési helyzetet, valamint a jövőbeli tendenciákat, és meg kell alkotni egy közös jövőképet.
A tervezőknek figyelniük kell arra is, hogy technológiai, infrastrukturális és finanszírozási szempontból is megvalósíthatóak legyenek a SUMP-ban vázolt elképzelések.
A tervezésnek nagyon fontos eleme az is, hogy bevonják a lakosságot, valamint a városban működő szervezeteket, cégeket – hiszen ez a stratégia az embereknek, az ő javukat szolgálva készül.
Hogy Érdnek is szüksége van a maga SUMP-jára, az nem is lehet kérdés. Érd sikerrel pályázott az EU-nál a mobilitási terv elkészítésére, amit szeretnének még idén megvalósítani.
A fenntartható városi mobilitási terv készítése során a lehető legszélesebb körben be kívánják vonni a helyi társadalmi, gazdasági élet meghatározó szereplőit, a civil szféra képviselőit és a lakosságot.
Ennek egyik eleme az a kérdőív, amit itt találnak olvasóink.
A kérdőív kitöltéséhez nem kell regisztrálni, teljesen anonim, semmilyen személyes adatot nem rögzítenek. Most mindenki elmondhatja a véleményét az érdi közösségi közlekedésről: miért (nem) veszi igénybe a helyi buszokat, ingázó vonatokat, váltana-e rollerre, pattanna-e bringára, és hogyan javítaná a gyalogos közlekedést Érden.
A kérdőívet február 15-ig tölthetik ki az érdi lakosok, és mindazok, akik ugyan nem Érden élnek, de munkájuk, iskolájuk ide köti őket. Az eredményeket szakértők elemzik majd ki, és a tapasztalatokat beépítik a fenntartható városi mobilitási tervbe.
A kérdőív természetesen csak egyik eleme a társadalmi egyeztetésnek. Felmérik a vállalkozások, munkáltatók közlekedési szokásait is, meghallgatják az önkormányzati képviselők, illetve szakirodák észrevételeit, javaslatait.
Az önkormányzat szakmai munkacsoportokat állít majd fel, amelyekbe várják a kerékpáros szervezeteket, érdi civileket, oktatási intézményeket, és bevonják a közlekedési vállalatokat (Volán, MÁV) is.
Lakossági fórumot és forgalomszámlálást is tartanak majd a városban.
A fenntartható városi mobilitási terv a következő 15-20 évre kijelöli, meghatározza a fejlődés irányát, érdemes tehát kitölteni a kérdőívet, és részt venni az egyeztetéseken, fórumokon.