Mint arról dr. Lukács László, Tárnok polgármestere közösségi oldalán beszámolt, a dr. Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke és Dr. Csőzik László Érd polgármestere mutatták be neki a MÖSZ működését és előnyeit, amelyhez a napokban Tárnok is csatlakozik.
A városvezető emlékeztetett, hogy múlt héten lecserélték a szervert az egészségházban, így már péntektől érezhetően felgyorsult az orvosok munkája. Emellett a betegeknek sem hidegben kell várakozniuk, hiszen a település beruházott egy ponyvára, s a páciensek is szélvédett helyen állhatnak sorba. „A ponyvák leszerelhetőek, így nyáron nem fogja kiszívni a nap, illetve akár máshol is tudjuk használni” – fogalmazott dr. Lukács László.
Beszámolt arról, hogy elkészült az év végi költségvetés módosításának az alapja. A gépjármű-adó 46 millió forintos év eleji elvonása után ősszel 22 millió forintot vettek vissza a közétkeztetési támogatásból, illetve az adók nem megszokott ütemben és mértékben való érkezése újabb 75 millió forintos megsarcolást jelent Tárnok számára.
„Természetesen az egész évet jellemző jó gazdálkodás miatt nem kerültünk bajba. A héten eldöntjük milyen fejlesztéseket végzünk el 2021-ben a megtakarított pénzből”
– írta közösségi oldalán.
Dr. Lukács László megjegyezte, online módon kezdődött meg a településfejlesztési koncepcióterv lakossági egyeztetése. Leszögezte, ez egy hosszútávú terv, mely meghatározza az irányokat, amely mentén Tárnok fejlődni szeretne.
„Az eddig életben lévő változatnál jóval szigorúbb az elvárosiasodással szemben, nagyobb zöldterületeket határoz meg, Ökopark létrehozását javasolja a Benta patak és környékének védelmében. A most elviselhetetlenül forgalmas öt utunk tehermentesítésére velük párhuzamosan kialakítandó, részben már meglévő utak fejlesztését vizionálja. Ez három utat érint. Valamint felveti egy igazi településközpont kialakításának lehetőségét. Azt tudni kell, hogy a Településfejlesztési koncepció nem szentírás, inkább csak útmutató a HÉSZ megfelelő módosításaihoz. Ez konkrét szabályozást nem tartalmaz, csak irányokat, lehetőségeket mutat be” – hangsúlyozta a tárnoki polgármester, hozzátéve, vannak, akik szándékos félremagyarázásokkal rémisztgetik a lakosokat. Volt, aki szerint a Benta partját beépítik. Kifejtette, a Hazatérők útja oldalán valóban a lakóövezet szélesítését engedélyezné a tervezet, de a Radetzky sétánytól a Kopolya utca vonaláig. Ennek távolsága 166 méter a Bentától, míg a Fő utca felöli részen a legközelebbi családi házak 330 méterre vannak.
„Ennél nagyobb védelmet adni egy településen áthaladó pataknak nem nagyon lehet. Viszont ezen a területen ki lehet alakítani a lakosság számára egy szabadidő eltöltésére alkalmas övezetet parkokkal, futókörökkel, tavakkal, sétányokkal, kutyafuttatókkal, piknikhelyekkel”
– hangoztatta.
Jelezte azt is, nem szeretnének két Hivatalt vagy két Egészségházat Tárnokra, de ha lesz rá forrásuk, szeretnének egy újabbat, modernebbet építeni, amely leváltja a mostanit, a régieket pedig fel lehet újítani és új funkciókat lehet nekik adni.
Lukács László kifejtette az online lakossági egyeztetés és a közmeghallgatás kérdését, hiszen a 2017 óta beadott összes HÉSZ módosítási kérelem addig nem kerülhet elbírálásra, amíg nem zajlik le az egyeztetés.
„Ez azt is jelenti, hogy az igazi korlátozó eszköz, a HÉSZ addig nem kerül górcső alá, amíg várunk az egyeztetésre. Közmeghallgatást addig nem tarthatunk, amíg meg nem szűnik a veszélyhelyzet. Erre most legkorábban januárban van esély, bár akkor nem valószínű, hogy erről is dönteni fognak. Az online véleménynyilvánítással ki lesz kirekesztve a véleményezésből? Egy esetleges közmeghallgatást ugyan azokon a fórumokon hirdetnénk meg, mint az online verziót. Tehát aki értesülhet egy közmeghallgatásról és el is jönne rá, az értesült az online változatról is. Aki valamiért nem tud online kapcsolatba lépni velünk, így elesik a véleményezés lehetőségétől, az bátran be tud jönni a hivatalba, ahogy elmenne a közmeghallgatásra, és elmondhatja a véleményét szóban” – húzta alá dr. Lukács László.