Az 1-es típusú cukorbetegség esetén a hasnyálmirigy inzulintermelő képessége nagymértékben lecsökken vagy teljesen megszűnik, ennek hátterében általában autoimmun folyamat áll. Ilyenkor inzulint kell kapni ahhoz, hogy a beteg életben maradjon. Ez jellemzően gyerekkorban, fiatal felnőttkorban jelentkezhet.
„Ha valaki hirtelen fogyni kezd, sokat iszik, sok vizelete van, szárad a szája és fertőzések is felmerülnek, fennáll a lehetősége, hogy nagyon magas vércukorszint alakult ki nála.” A 2-es típusú diabétesz az időskori, túlsúllyal összefüggő cukorbetegséget jelenti, ilyenkor termelődik ugyan inzulin, de nem képes kifejteni a hatását, és így alakul ki az emelkedett vércukorszint.
„A beteg sokáig tünetmentes marad, esetleg visszatérő fertőzés, bőrviszketés, hívhatja fel a figyelmet a bajra.” Bármely típusú cukorbetegségről is van szó, a kezelés 3 pillérből áll: megfelelő étrend, rendszeres testmozgás és gyógyszeres terápia. Míg az 1-es típusnál inzulint kell adni, a 2-es típusnál elegendő lehet a tablettás kezelés. „A cukorbetegséget a szövődmények miatt kell kezelni, hiszen hosszú távon károsítja az ereket, így látászavarhoz, veseelégtelenséghez, végtag-amputációhoz vezet, és növeli az infarktus veszélyét is.”
Ha van a családban cukorbeteg, ha valaki elhízott, magas a vérnyomása, zsíranyagcsere-zavara van, illetve korábban terhességi diabéteszt diagnosztizáltak nála, érdemes évente laborvizsgálatot végeztetnie.