A segítő szakmákban dolgozókat fenyegeti leginkább a kiégés veszélye. Túlterheltek, privát és szakami életük határa elmosódik, rezignálttá válnak. A kiégés ellen sokféleképp lehet – és kell is – küzdeni. A Szociális Gondozó Központ most egy újszerű kezdeményezéssel állt elő: szakmai filmnapokat szerveztek a dolgozóiknak.
Ne gondoljon senki szomorú vagy megrázó dokumentumfilmekre. Humorral átszőtt közönségfilmek ezek, amelyek mondandójukkal és a színészi játékkal maradandó nyomot hagynak, megszólítják a laikus és a hozzáértő nézőt egyaránt, bemutava, miért is jó segítőnek lenni a mai világban, és mennyit adhat a környezetének egy elhivatott ember.
„Van a szakmánk szempontjából néhány nagyon fontos üzenetet hordozó film, amit a kollégák nem láttak. Úgy gondolom, ezeket az alkotásokat ismerni kell, és át is kell beszélni, mert a szociális segítő szakma szempontjából releváns helyzeteket mutatnak meg” – mondta az ÉrdMostnak Gecse-Simon Orsolya, a Szociális Gondozó Központ vezetője.

Július 21-én a Patch Adams című életrajzi filmet láthatták a nézők, ezt a hol sírásra, hol nevetésre ösztönző, díjnyertes amerikai alkotást, ami Hunter „Patch” Adams élettörténetén alapul: az orvos sokszor bohócnak öltözve próbált mosolyt csalni a beteg vagy árva gyerekek, nehéz körülmények között élő emberek arcára.
A filmet az idősotthonban vetítették hétfő délután, a második emeleti, kellemesen hűvös előtérben, ahol még pattogatott kukoricát és szörpöt is kínáltak a nézőknek.
A gondozóközpont munkatársai mellett helyet foglaltak a vetítővászon előtt az idősotthon lakói is. Mint Gecse-Simon Orsolya mondta, a mozis alkalmakon szeretettel látják a szociális intézmény épületében élőket is, remélve, hogy maradandó élmény lesz számukra a közös mozizás.
A legtöbb idős ember már nem jár moziba, de örül annak, ha a mozi háznoz jön. Rózsika néni (képünkön) nagyon szereti a filmeket, utoljára négy évvel ezelőtt volt moziban (még arra is emlékszik, hogy hol). Sajnos, az nem volt annyira jó élmény, a filmben sokat beszéltek idegen nyelven, amit ő nem értett. Rózsika most már inkább csak tévézik: elmesélte, hogy a fia hazahoz filmeket, abból válogat.
Józsi bácsi utoljára gyerekkorában mozizott, lehetett vagy 8-10 éves. Azóta csak a tévében néz filmet, nagyon szereti a sorozatokat, az otthonban is ez a kedves szórakozása. A közös mozizás és a film őt is elvarázsolta: képünkön is látszik, milyen jókat nevetett Patch Adams mókáin.
A hétfői alkalmat több is követi majd. Gecse-Simon Orsolya elmondta, hogy szeretné összegyűjteni azokat a filmeket, amelyek a szociális szakma szempontjából fontos szemléletet tükröznek. Szeretnének a mostanihoz hasonló mozidélutánoknak nemcsak így nyáron, hanem év közben is rendszeresen teret adni.
„Jó megnézni ezeket a filmeket, hiszen lelkileg tudunk belőle táplálkozni. Fontos az is, hogy mi, a segítő szakma képviselői utána szakmai szemszögből megbeszéljük a látottakat. Ha másért nem, azért, hogy rögzítsük azokat a pontokat, amelyek a munkánk szempontjából relevánsak a filmben.
A Patch Adams erre kiváló kezdet, hiszen bemutatja, mi a humán segítő szakma lényege. Szeretném levetíteni A halászkirály legendája, illetve a Csak egy kis pánik című filmet is, ez utóbbi remek vígjáték, de nem maradhat ki a Good Will Hunting sem, és még sorolhatnám. Sok feldolgozandó film van a palettán” – tette hozzá az intézményvezető.