erettsegi5_230508.jpg

A magyarérettségivel indul a vizsgahét a középiskolákban

erettsegi5_230508.jpg

A magyarérettségivel indul a vizsgahét a középiskolákban

Mutatjuk, hogy mit kell tudni a hétfőn, 9 órakor kezdődő írásbeli vizsgáról.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Május 5-én a magyar nyelv és irodalommal indul a 2025-ös tavaszi érettségi vizsgaidőszak. Az Oktatási Hivatal frissen nyilvánosságra hozott adatai alapján az érettségi első hetén magyar nyelv és irodalomból középszinten 77 972 fő, emelt szinten pedig 2278 tanuló ad számot tudásáról – olvasható az Eduline.hu oldalon.

A tavaszi vizsgaidőszakban egyébként több mint 142 ezren vizsgáznak valamilyen tantárgyból. Közülük 71 ezren végzős középiskolások.

„Rendes érettségi vizsgából lesz a legtöbb: a végzős tanulók 233 607 ilyen vizsgát tesznek majd (az összes megmérettetés 58%-a). A már érettségi bizonyítvánnyal rendelkezők több, mint 5100 ismétlő vagy kiegészítő vizsgára jelentkeztek (a vizsgák több mint 1,3%-a). Az előrehozott vizsgák száma 139 721 (a vizsgák 35%-a). A szintemelő vizsgák száma 15 733 (a vizsgák majdnem 4%-a), míg a pótló és a javító vizsgáké együttesen 3595″

– írja az OH.

Miből áll a vizsga?

Közép- és emelt szinten egyaránt egy maximumom 100 pontos feladatsort kell megoldaniuk a vizsgázóknak, amire 240 perc áll rendelkezésükre.

Mindkét szinten két részből áll az érettségi.

Középszinten az I. részben

  • egy szövegértési-nyelvtani feladatsort
  • és egy irodalmi műveltségi tesztet kell megoldaniuk az érettségizőknek.

A II. részben, vagyis a szövegalkotásban pedig két feladat; egy műelemzés VAGY egy témakifejtő esszé közül választhatnak. A terjedelem 400-800 szó.

archív fotó

Az emelt szinten vizsgázóknak szintén két feladatrészből áll az érettségije. Az I. részben egy szövegértési és nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsort kell megoldaniuk, ami egy irodalmi vagy nyelvi témájú értekező prózához, esszéhez, vagy annak részletéhez, lírai műhöz, szépprózai alkotáshoz, illetve részletéhez, egy drámához, vagy annak részletéhez kapcsolódik.

A II. részben pedig szövegalkotási feladatokat kell megoldaniuk: egy műértelmező szöveget és egy reflektáló szöveget kell írni. A műértelmezés elvárt terjedelme 600-800 szó, a reflektáló szövegé 250-450 szó.

Így pontozzák a magyarérettségit középszinten

A magyarérettségi mindkét szinten két részből áll. Középszinten az I. rész egy

  • 40 pontos szövegértés, és egy
  • 20 pontos irodalmi feladatlapból tevődik össze.

Ezek megoldására a vizsgázóknak összesen 90 percük lesz.

Ezt követően osztják ki a tanárok a vizsga 40 pontot érő II. részét. Ebben

  • egy műértelmezés VAGY egy általános témakifejtő esszé

közül kell kiválasztaniuk, hogy melyiket írják meg. A rendelkezésre álló idő erre a vizsgarészre 150 perc.

Hasonlóképp épül fel a magyarérettségi emelt szinten is

Itt az I. részben

  • egy 40 pontos szövegértési és nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsort kell megoldaniuk,

ami egy irodalmi vagy nyelvi témájú értekező prózához, esszéhez, vagy annak részletéhez, lírai műhöz, szépprózai alkotáshoz, illetve részletéhez, egy drámához, vagy annak részletéhez kapcsolódik.

A II. részben pedig

  • egy 40 pontos műértelmezést,
  • és egy 20 pontot érő reflektáló szöveget

kell írni a vizsgázóknak.

A műértelmező szövegben vagy egy adott irodalmi művet kell elemezni, értelmezni és értékelni, vagy két irodalmi alkotást összehasonlítani. A reflektáló szövegben pedig egy érvelő vagy véleménykifejtő esszét kell megfogalmazni egy adott irodalmi, kulturális, esztétikai, bölcseleti, etikai kérdésre, jelenségre.

fotó: ÉrdMost

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email