Használt pelenka, mosdókagyló, papucs, autóalkatrészek és gumik, gyógyszeres fiolák, sörösüvegek – többek közt ezek kerültek abba a harminc zsákba, amit Csengeri Attila képviselő (Szövetség Érdért) és húszfős csapata szedett össze Érdligeten és a lakótelepen, a TeSzedd! akció keretében.
Gyerekek, hetven év feletti nyugdíjasok, barátok és ismeretlenül csatlakozók is részt vettek a munkában.
„A képviselői körzetemben szedtük a hulladékot. A lakótelepen három zsák gyűlt össze, főleg olyasmiből, amit a szél hord szanaszét. Amit nem tudtunk összeszedni, az a cigarettacsikk. Megdöbbentő, milyen sok csikk van a földön. Összeszedésükre egy külön akció kellene, amin a dohányosok vesznek részt.”
„A lakótelepről kiérve az ’56-osok terén folytattuk, itt főleg az árkokat takarítottuk ki. Innen a Duna utcába és környékére mentünk, itt találtunk autóalkatrész-lerakatot is, a Kis-Duna utca környékén. Mosdót és csempedarabokat is összeszedtünk. A két vasúti közti részen, a Séd és Sárd utcáknál is dolgoztunk. Ez a rész rendezettnek mondható, nem sok hulladékot gyűjtöttünk össze” – sorolta.
A képviselő a közösségi oldalán is beszámolt a TeSzedd! akcióról, és hangsúlyozta: nemcsak az illegális hulladéklerakást és a szemetelést tartja felháborítónak, hanem azt is, hogy egyes lakosokat olyannyira nem érdekli a saját környezetük, hogy hónapokig elnézik saját ápolatlan, koszos, szemetes árkukat, járdájukat.
Példaként említette az ÉrdMostnak azokat az eseteket, amikor kukaürítéskor kihullik, melléesik a szemét – és aztán ott is marad. Pedig csak akkor érhetünk el változást, ha a saját portánk előtt rendet tartunk, felszedjük a szemetet. Így lesz tiszta, rendezett a tér. Ez pedig közös felelősségünk.
Rendelet is előírja egyébként, hogy a kerítésünk előtti közterületet nekünk kell rendben tartanunk – és ez arra az esetre is vonatkozik, ha mások szemetelnek a portánk előtt. Csengeri Attila úgy véli: mindenekelőtt nekünk, lakóknak kell cselekednünk, nem pedig másoktól (civil szervezetektől, aktivistáktól, politikusoktól, intézményektől) elvárnunk.
„Jussunk el odáig, hogy mi magunk is teszünk a környezetért” – hangsúlyozta Csengeri Attila, aki szerint az illegális hulladéklerakókat sújtó szankciókat is szigorítani kellene.