Ahogy arról az ÉrdMost hasábjain is sokszor írtunk, az SNI-s és sérült gyermekek szüleit tömörítő érdi civil szervezeten, az Életfa Csoporton belül már évek óta működik a Kacagó Kaci Színház, amit néhány éve azzal a céllal alapítottak, hogy a különféle fogyatékosságokkal élő gyerekek is szerepelhessenek, megmutathassák magukat, tudásukat, tehetségüket közönség előtt, ezáltal pedig sikerélményekhez jussanak.
A társulat azóta minden évben négy-öt darabot is színpadra állít, amely produkciókban mindenkinek, – aki szeretné – megpróbálnak szerepet adni. Ugyanakkor a színdarab egy kötött forma, kinek ilyen, kinek olyan, vagy épp kinek több, kinek kevesebb lehetőség adódik, ezért arra gondoltak, legyen egy olyan alkalom, amikor a fiatalok maguk találhatják ki, mivel állnak a nézők elé.
Így született meg a „Ki mit tud” ötlete, amit február 6-án tartottak meg az Érdi Móra Ferenc Általános Iskolában. Az először, de hagyományteremtő szándékkal szervezett eseményen több, mint tíz – ahogy azt a maguk alkotta kifejezéssel nevezik – „kacifántos” gyermek mutatta meg magát.
Volt tánc, ének, versmondás, rajz bemutató, bűvészet, torna, vagyis egy igencsak változatos programot láthatott a publikum, akik egyébként nem is csak az érintett családokat jelentették, hiszen, a Kacagó Kaci Színház korábbi előadásaihoz hasonlóan most is voltak olyanok, akik nem az „életfás” közösséghez tartoznak.
Mint azt Hárosi Brigitta, az Életfa Csoport alapítója az ÉrdMostnak elmondta, az is a céljuk, hogy programjaikkal az úgymond „külsősöket” is megszólítsák, érzékenyítsék. És úgy tapasztalja, ez egyre sikeresebb is, hiszen amíg az induláskor nagyjából 10-15 ember volt rájuk kíváncsi, addig manapság már száz fő körül alakul a közönségük.
„Külsős emberek elhozzák a családjukat, mert szeretnék arra nevelni a gyerekeiket, hogy igen, vannak kicsit mások, kicsit máshogy néznek ki, de érzékenyíteni akarják a saját gyerekeiket. És ez fantasztikus, hogy nem csak magunknak játszunk, hanem mindenkinek”
– emelte ki Brigitta, aki hozzátette, a fő szempont persze mindig az, hogy elsősorban a sérült gyerekek érezzék jól magukat, és ez a mostani megmozdulás alkalmával sem volt másképp.
„Ez itt nem versengés volt, tehát nem olyan Ki mit tud, hogy akkor most pontozunk, zsűrizünk, majd pozitív vagy negatív kritikát mondunk, hanem egyszerűen az élmény volt a fontos. Tehát szó szerint, mutassa meg mindenki, hogy mire képes. A végén mindenki kapott egy oklevelet, egy aranyérmet, ezzel is fejlesztve a kis önbizalmukat. Mert a gyerekeknek igazából szeretet kell és önbizalom, hogy ki tudjanak teljesedni. Én úgy gondolom, ezekkel az apróságokkal, azzal, hogy teret kapnak, hogy megmutathatják, mire képesek, hogy megtapsolják őket, kacifántosságtól függetlenül minden gyereket jó irányba terel”
– fogalmazott.
Konkrétum még nincs, de a Kacagó Kaci Színház a március 15-ei nemzeti ünnep apropóján tervezi a legközelebbi előadását. Aktuális információkat az Életfa Csoport Facebook-oldalán találhatnak.