fenyofa_vasar

Szépek, de drágábbak idén a fenyők

fenyofa_vasar

Szépek, de drágábbak idén a fenyők

Az aszály pusztítása és a járulékos költségek növekedése az árakon is lecsapódik.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Rossz idők jártak idén a fenyőfákra, no meg a termelőkre és a kereskedőkre: az aszály miatt sok fa elpusztult, ráadásul a járulékos költségek, mint például a szállítás, a területfoglalási díj, de még a fa átkötéséhez használt háló ára is jelentősen megnőtt tavaly óta. Ezt pedig a vásárlónak kell megfizetnie, legalábbis részben.

Az általunk megkérdezett kereskedők mind arról számoltak be, hogy emelkedtek az árak tavaly óta. Szerencsére nem egyformán, és sokan úgy alakították az árképzésüket, hogy laposabb pénztárcájú vásárlóik is találjanak maguknak megfelelőt.

Van, ahol fajta és magasság szerint árusítják a fákat, másutt nem a méret, hanem a minőség a lényeg. Olcsóbban adják, ha picit ferde, nem szimmetrikus, vagy egyik oldalán sűrűbben nőnek az ágak. Ez azoknak, akik sarokba vagy falhoz szeretnék állítani a fenyőt, még akár jól is jöhet.

Érdemes tehát több helyen megnézni az árat, no meg a minőséget, mielőtt választanánk. Szerencsére Érden sok helyszínen árusítanak fenyőfákat, és van, ahol különféle szolgáltatásokat (talpbafaragás, házhoz szállítás) is kínálnak.

Ezek is nagyon sokat nyomnak a latban, de ami a legfontosabb, az az, hogy lehetőség szerint olyan fenyőt vegyünk, amit nemrég vágtak ki. Hogy honnan lehet ezt tudni? A nemrég vágott fa talpa illatos, esetleg gyantás, és a színe is friss. Tűlevelei nem hullanak, a színük pedig üde zöld.

Azt a fát, amit december elején vágtak ki, érdemes beleállítani egy vödör vízbe, így sokáig megőrzi frissességét. Novemberben kivágott társait viszont felesleges locsolgatni, mert ezek a fák már nem tudnak vizet felvenni – tudtuk meg egy fenyőfatermesztőtől, akinek Zalában van egy négyhektáros ültetvénye, és Érden árul évek óta.

Nekik sincs könnyű évük, a szárazság az öt-hatesztendős fákat is megviselte, nemhogy az egészen fiatalokat: a tavaly ősszel és idén tavasszal ültetett csemeték nagy részét elpusztította. A csemetéket öntözték ugyan, de az egész területet nem tudták vízzel ellátni, pláne olyan gyakorisággal, ahogy erre szükség lett volna.

Legjobban az ezüstfenyők sínylették meg az eső hiányát, az ágaik belül rozsdásodni kezdtek. A többi fajta (luc és nordmann) is szomjazta a vizet. Coloradofenyőt is termesztenek, igaz, ebből a fajtából nincs sok. A szárazság miatt idén csupán kettőt tudtak kivenni, pedig legalább öt-hat fenyőre számítottak.

Az aszály miatt nem is nőttek a fák a szokott mértékben, inkább sűrűsödtek. A lucfenyőnek, már ami a külsejét illeti, még jót is tett az aszály: tömörebbek, dúsabbak lettek. A hirtelen jött, nagy mennyiségű őszi esőtől viszont hirtelen megnyurgultak, és sok fa hirtelen friss hajtást hozott, ami szintén nem kedvező jelenség, ugyanis az új hajtásokat tavasszal szokták hozni a fenyők.

Rákérdeztünk arra is, hogy melyik fajta idén a legnépszerűbb. Erre nem könnyű válaszolni, hiszen a luc az illata, illetve az ára, no meg a hagyományok miatt idén is nagyon keresett, az ezüstfenyőt a színe és a formája miatt viszik, a nordmann pedig az örök sláger, hiszen nem hullik és nem szúr. Mindegyik fajtára, méretre megvan a vevő – talán a közepes méretű az, ami kevésbé kelendő, mivel asztalra, szekrényre nem fér fel, földre állítva pedig túl alacsony.

Ellátogattunk egy másik kereskedőhöz is, nála a nordmann iránt a legnagyobb a kereslet. A fákat darabra árulja, ötezertől huszonnyolcezerig többféle közül válogathatunk. „A legdrágábbakra is van kereslet, de a kicsikből rengeteget vittek el. Sokan talpat is hoznak, segítünk belefaragni. A lucot főleg az idősek viszik, az illata végett” – tette hozzá a fiatalember, aki először árusít Érden, és kedvezőek a tapasztalatai.

A fenyőfaszezonból még szűk két hét van hátravan, ünnepek után elválik, milyen évet zárnak a termelők, kereskedők. Bár túlzás lenne azt mondani, hogy a vágott fenyő ismét reneszánszát éli, egyre többen emelik fel hangjukat a műfenyő térhódítása ellen, méghozzá környezetvédelmi okokból. Aki szívesen elmélyedne a vágott kontra műfenyő kérdésében, nézze meg Ürge-Vorsatz Diána klímakutató korábbi bejegyzését, meglepő adatokat, következtetéseket olvashat a témában.

Fotó: Nagy Balázs

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email