A képviselőtestület július 21-i döntése lehetővé teszi azt, hogy a családok a (2023. július 15-én életbe lépett) változtatási tilalom ideje alatt is építkezhessenek. A módosítás értelmében ugyanis a változtatási tilalom nem terjed ki azon tevékenységekre, amelyek után az építési telken kizárólag és legfeljebb egyetlen új lakóegység marad vagy alakul ki.
A könnyítés tehát arra az esetre vonatkozik, amikor egy érdi család szeretne építkezni, bővíteni a birtokában lévő telken. Ez azért nagyon fontos, mert a kormány friss döntése alapján a városokban élők már csak idén élhetnek a családi otthonteremtési kedvezménnyel. A helyi rendelet módosításával az érdiek sem esnek el ettől a lehetőségtől.
Társasházi lakásokra (többlakásos lakóépületekre) a könnyítés nem vonatkozik, a tilalom ideje alatt továbbra sem kezdhet senki új társasház (többlakásos lakóépület) építésébe Érden.
Fentiek értelmében módosítjuk azt a kisokost, amit a változtatási tilalom június végi elfogadása után tettünk közzé. A frissítéseket kiemelve jelöljük.
A változtatási tilalom minden ― már megkezdett építkezésre is ― vonatkozik?
Ahol július 14-ig az építésügyi hatósági engedély birtokában szabályszerűen megkezdték az építési tevékenységet, ott nem él a változtatási tilalom. Ahol elég az egyszerű bejelentés, ott azok építkezhetnek, akik június 28-ig az építésfelügyeleti hatóságnak bejelentették a tevékenységet, a hatóság nem minősítette hiányosnak a bejelentést, és a tevékenységet július 14-ig szabályszerűen meg is kezdték.
A rendeletmódosításnak köszönhetően azokon a telkeken is lehet építési tevékenységet végezni, ahol a munkálatok után legfeljebb egylakásos családi ház áll majd.
Azaz: ha nincs épület a telken, akkor arra egyetlen lakást tartalmazó épületet építhetünk. Ha már áll ház a telken, akkor azt bővíteni, átalakítani, bontani is lehet, ha a munkák után is egyetlen lakást tartalmazó épület lesz a telken.
Ez a módosítás vonatkozik a felújítási/épületgépészeti munkákra, az új födémre, a tetőtér kialakítására, a terasz kövezésére – egyszóval minden átalakításra, ami az ingatlant érinti.
Módosítani szeretnék valamit a már megkezdett építkezésemet illetően, azaz eltérnék az eredeti tervektől. Megtehetem ezt a változtatási tilalom ideje alatt is?
Igen, szükség esetén kérelmezhető és kapható is módosítás, ha az nem érinti a településrendezési követelményeket.
Fa dőlt a házamra, súlyosan beáztunk, életveszélyessé vált a terasz. Mit tegyek?
Hozassa helyre nyugodtan a kárt, hiszen már meglévő építményen az állékonyságot, életet és egészséget, köz- és vagyonbiztonságot veszélyeztető kármegelőzési, kárelhárítási tevékenységet elvégez(tet)hetünk.
Az övezet, ahol élek, falusias lakóterület (Lf) besorolású. Rám milyen szabályok vonatkoznak?
A rendelet hatálya az Lke és a Vt övezetekbe tartozó ingatlanokra terjed ki, így önre a változtatási tilalom nem vonatkozik.
A változtatási tilalom azzal jár, hogy nem épülnek új óvodák, bölcsődék sem a városban?
Nem. A rendelet hatálya nem terjed ki a közérdekű célra irányuló tevékenységekre.
Terveztük a szomszéddal, hogy megvesz egy méternyi sávot a kertemből. Akkor ezt most nem teheti meg?
Nem, hacsak július közepéig (a változtatási tilalom életbe lépéséig) le nem zárták a folyamatot.
Tavaly ősszel vettem egy telket Érden, az építkezést most őszre terveztem. Így, hogy elrendelték a tilalmat, csak később tudok nekiállni, és az infláció miatt sokkal többe fog kerülni ugyanaz a munka. Az ebből adódó kárt megtéríti nekem az önkormányzat?
A módosítás értelmében, ha a munkálatok után legfeljebb egylakásos ház áll majd a telken, az építkezéssel nem kell megvárni a tilalom megszüntetését.
Egyébként az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény 30. § (5) bekezdése alapján nem jár kártalanítás. Viszont a változtatási tilalom átmeneti, ha elkészül az új HÉSZ, megszűnik.