A napokban jelent meg az MNB hivatalos jelentése, amely szerint 2021 második negyedévében a vidéki városokban nőttek a lakásárak a legnagyobb mértékben. A jegybanki adatok megerősítik a Duna House (DH) piaci tapasztalatait a vidéki ingatlanpiac erősödéséről, valamint a továbbra is aktív piaci érdeklődésről. Az ingatlanközvetítő által közölt keresleti mutatók a második negyedévben az előző évek azonos időszakához képest emelkedő tendenciát mutattak – derül ki a DH értékeléséből.
A DH becslése alapján 2021 második negyedévében több, mint 41 ezer adásvétel bonyolódott Magyarországon. A tavalyi koronavírusos év eredményeihez képest ez 62 százalék emelkedés, de az aktívabb 2018-hoz és 2019-hez képest is 3, illetve 7 százalékos növekedés április-júniusra vetítve.
Az MNB adatai szerint – a január-márciusi időszakhoz hasonlóan – az idei második negyedévben is a vidéki városokban emelkedtek a legnagyobb mértékben a lakásárak, mintegy 3,5 százalékkal. Az éves áremelkedés 18,2 százalék volt ezeken a településeken, ami további élénkülést mutat 2020 és 2021 első negyedéves adataihoz (14,1 százalék) képest. A budapesti és országos árváltozások mértéke jócskán elmarad a vidék mögött. Míg a fővárosban negyedéves összevetésben 3,2, éves alapon pedig 9,1 százalékkal drágultak a lakások, addig az országos átlag 3,1 százalék emelkedés az első negyedévhez képest, az éves növekedési ütem azonban 13,3 százalékot – egy százalékpont csökkenést – mutat.
A KSH is most tette közzé második negyedéves lakáspiaci jelentését, ami az előbbiekkel egybe vágó tendenciákról számol be. A járvány ellenére is 17 százalékkal emelkedett az értékesítések száma 2021 első három hónapjában az egy évvel korábbihoz képest. Egy használt lakás átlagosan 19,2, egy új 40 millió forintba került az idei első félévben. A fővárosi használt lakások átlagára a pesti belső és a budai kerületekben (amelyekben az elmúlt években talán elsőként lépte át az egymilliós négyzetméterárat) mérséklődött, míg a többi kerületben emelkedett. Ugrásszerűen nőtt a fővárosi agglomeráció lakásárszintje tavaly óta, itt már 50 millió forintba kerül egy átlagos használt lakás. A megyeszékhelyek közül Székesfehérvárott, Debrecenben és Győrött a legdrágábbak a használt lakások. A balatoni agglomerációban a használt lakások ára már meghaladja a budapestiekét: 34,2-ről 38,2 millió forintra emelkedett egy év alatt, a fővárosban 36,2 millió forint volt 2021 első hat hónapjában, ugyanannyi, mint egy éve.
Érd különleges helyzetben van, hiszen annak ellenére, hogy megyei jogú város, agglomerációnak számít, és Budapestről inkább ide költöznek ki, semmint hogy városunkból elvándorolnának az emberek. Az elmúlt két évben itt is jelentősen emelkedtek az árak: típustól függően 50-100 százalékos áremelkedés is prognosztizálható az elmúlt egy év alapján. Az újépítésű ingatlanok esetében ez az arány még magasabb is lehet, amit az otthonteremtési támogatások felhajtó ereje mellett az építőanyagok árának emelkedése és az új – ám még nem folyósított – zöldhitel is előidézett. A kereslet nagyon erős, az érdi kínálat pedig próbálja felvenni a versenyt, de ehhez szükség van a sok újépítésű projektre.
Ami a négyzetméterárakat illeti, Érd igencsak az élvonalban van: a Privátbankár a napokban közzétette az Otthon Centrum elemzését, amely szerint a vidéki városok közül Érden a legmagasabb a társasházi lakások négyzetméterára (600 ezer forint, a 387 ezer forintos országos átlaggal szemben), panellakások tekintetében ott vagyunk a top ötben (az átlagár 348 ezer forint), a használt házak átlagos négyzetméterárát tekintve pedig a negyedik helyen áll településünk. Ezek átlagos négyzetméterára 307 ezer forint; Érd a negyedik (397 ezer forinttal) Tatabánya, Debrecen és Sopron mögött.