22_03_29_erdmost_nincskep

Környezetgazdálkodási agrármérnök is letesztelte a Velencei-tavat

22_03_29_erdmost_nincskep

Környezetgazdálkodási agrármérnök is letesztelte a Velencei-tavat

Ahogy az ÉrdMost is beszámolt róla, pár nap alatt több ezer kilónyi hal pusztult el a Velencei-tóban. Ráadásul a közönségi oldalakon többen is botrányos fotókat osztottak meg arról, ahogyan hatalmas haltetemek úsznak a víz felszínén. Az ok a lokálisan kialakult relatív oxigénhiány.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Az Érd FM 101.3 reggeli műsorában a Bundáskenyérben az Alba Natura Civil Alapítványtól Horányi Tibor környezetgazdálkodási agrármérnök elmondta, pénteken ő is ellátogatott a Velencei-tóra, ám a fürdőzés és evezés után bőrirritáció jelentkezett nála, valamint piros foltok is megjelentek a lábán.

A természetvédő az eset után próbált utánajárni a dolgoknak, megpróbálta felhívni a népegészségügyi hivatalt, a helyi önkormányzatokat, az agárdi Napsugár és a gárdonyi Sirály Strandokat. Végül a Fejér Megyei Népegészségügyi Központ munkatársát sikerült elérnie, majd kiderült, hogy ők ekkor még nem is tudtak róla, hogy a Velencei-tóban milyen károk keletkeztek. Ezután pedig a Közép-Dunántúli Vízügyi Főigazgatóság (KDVI) ügyeletese által megtudta, hogy a vízminőségnél nem találtak olyan értéket, ami veszélyt jelentene az emberre.

A MOHOSZ korábbi közleménye szerint a tó vízminősége kiváló, nem igényel azonnali beavatkozást, valamint az Országos Vízügyi Főigazgatóság, a megyei népegészségügyi hivatal is azt támasztja alá, hogy a fürdővíz minősége emitt nem esett egy bizonyos szint alá.

Hallgassa meg a beszélgetést, Horányi Tibor környezetgazdálkodási agrármérnökkel!


A környéken élők azt mondják, még mindig sokkhatás alatt vannak, de úgy látják, hogy egyelőre nem a felelősöket kell keresni, hanem a megoldást. A pusztulás okai összetettek, feltárásukhoz idő kell, de a legvalószínűbb forgatókönyv szerint a május hideg idő miatt későn kezdtek ívni a halak, majd a hirtelen berobbanó forróság váratlanul érte az ívási időszak miatt legyengült állatokat, szervezetük pedig feladta a harcot és megfulladtak. Tovább rontja a helyzetet a rendkívül alacsony, évek óta csökkenő vízszint is. Csak júniusban több mint 10 centit csökkent a tó vízszintje a vízügyi főigazgatóság adatai szerint. Agárdon a legkisebb vízállás pedig a legfrissebb adatok szerint alig 63 centiméter. “60 centis agárdi vízállás az katasztrófa lesz. Még gyorsabban melegszik majd a víz. Most sikerült megakadályozni, hogy beinduljon egy láncreakció a halak pusztulásával, de ki tudja, hogy ez az óriási erőfeszítés meddig lesz elég. 

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email