22_03_29_erdmost_nincskep

Nem kell erősíteni az immunrendszert

22_03_29_erdmost_nincskep

Nem kell erősíteni az immunrendszert

A közösségbe bekerülő kisgyerekek szülei aggódva tapasztalhatják, hogy szemük fénye a korábbiakhoz képest jóval többször beteg. Nagy Katalin tárnoki gyerekorvos szerint azonban felesleges aggódni, ez teljesen normális jelenség.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Mióta tavaly ősszel elkezdtük az óvodát, havonta egyszer egy-másfél hetet az én kislányom is itthon tölt betegen. Mennyire általános jelenség ez?

Teljesen normális és általános jelenség, hogy egy közösségbe bekerülő gyermek, gyakorlatilag az ősztől tavaszig terjedő időszakban folyamatosan betegnek tűnik, leggyakrabban náthára jellemző tünetek miatt kell otthon maradnia. Ezek közé tartozik a láz, tüsszentés, orrdugulás, orrfolyás, torokfájás, köhögés, rossz közérzet, fejfájás, esetleg még a szem kötőhártyájának a gyulladása. Ezeket vírus okozza, ami ellen védekezik a szervezet, a vírus pedig klinikai tüneteket vált ki. Tökéletes működik az a gyermek, amelyik, ha egy számára ismeretlen kórokozóval találkozik, beteg lesz tőle, hiszen azzal szemben még nem alakult ki nála immunválasz. Léteznek egyébként olyan náthát okozó vírusok is, melyek ellen nem alakul ki tartós védettség, tehát többször is el lehet kapni ugyanazt a vírust, vagy hasonló vírustörzset.

Sokszor hallani, hogy gyenge a gyermek immunrendszere, ha folyton betegeskedik és immunerősítésre van szükség. Ezek szerint ez nem feltétlenül igaz?

Azoknak a hirdetéseknek nem szabad hinni, amelyek arra buzdítanak, hogy erősítsük a gyermek immunrendszerét különböző szerekkel. A gyermek immunválasza kialakul az adott fertőzésre és az egészséges gyermekeknek megfelelő az immunrendszerük, nem szükséges azt különféle szerekkel erősíteni.

Megoszlik a szülők véleménye arról is, mikor kell orvoshoz vinni a gyereket. Valójában mikor célszerű felkeresni a szakembert?

Ha a gyerek lázas, folyik az orra, de emellett jó a közérzete, vagy csak kicsit bágyadt, nem szükséges orvoshoz fordulni, hiszen ekkor még az orvos sem fog tudni mit mondani. A láz valamilyen kezdődő betegségnek a tünete. A náthával járó megbetegedések kisgyermekeknél 10-12 nap alatt gyógyulnak. Abban az esetben, ha a gyermek állapota nem javul, mindenképp lássa orvos, illetve akkor is, ha már jobban volt és pár nap után visszaesett. Ilyenkor ugyanis már számolni kell valamilyen fajta szövődménnyel is, ami kisgyermeknél általában középfülgyulladás vagy tüdőgyulladás lehet, nagyobbaknál arcüreggyulladás is előfordulhat.

Hogyan kezeljük otthon a náthás gyereket? Van-e szükség bármiféle gyógyszerre?

A legfontosabb a váladék eltávolítása az orrból. Kisebbeknél ez orrszívással történhet hatékonyan, nagyobb gyerekeknél az orrfújás is megfelelő. Hasznos a tengervizes orrspray-k használta, amivel leszívás előtt kell befújni, ami így át is mossa az orrjáratokat. Ha nagyon bedugult az orr, akkor orrcsepp használata is szükségessé válhat, de ezek 5-7 napnál tovább nem használhatók. A gyógyulás idejét nem rövidíti le semmiféle gyógyszer. Az orvostudománynak viszonylag kevés vírus ellen van hatékony fegyvere. A nátha pont nem abba a kategóriába tartozik, ami ellen van hatásos szer, annál is inkább, mivel körülbelül kétszázra tehető azon kórokozók száma, amelyek ilyen fajta felső légúti megbetegedést okozhatnak.

Mi a helyzet a köhögéssel és a lázzal?

A köhögést sem feltétlenül kell kezelni, a képződő váladék ingerköhögést hoz létre, időnként hurutosnak hallatszik, de a köhögésre nem kell gyógyszert adni. A lázcsillapítás attól függjön, milyen a gyermek közérzete, ne a számok alapján döntsünk. Mi ismerjük legjobban a gyermekünket, ítéljük meg mi, hogy szüksége van-e gyógyszerre. Ha 39, 5 fokos láz mellett csak kicsit bágyadt, de játszik, eszik, beszélget, akkor nem kell csillapítani a lázat. De ha 38, 3 mellett már arról panaszkodik, hogy fáj a feje vagy nagyon bágyadtnak tűnik, akkor lehet adni lázcsillapítót, hogy jobban érezze magát.

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email