Azért tettem idézőjelbe az edzőtermet, mert ez bizony több annál. Már a bejáratnál a Jikishin Kore Dojo felirat fogad, majd belépve kisebb közösségi térbe jutok, amely a járványhelyzet lecsengése után a közösség erősítésének központja lehet. Itt beszélgetünk Kurucz Mihállyal, az egyesület ötödik danos mesterével, aki feleségével, a negyedik danos mester Kuruczné Medgyes Erzsébettel évtizedek óta neveli kyokushin karatéra az érdieket. A kupák mellett olyan ereklyék is itt kaptak helyet, mint a mesterek kilenc dandiplomája.
Az edzőterem „lelkét” akkor éreztem meg igazán, amikor a mintákkal és a dodzsó nevével díszített klasszikus japán tolóajtó elgördült, majd megjelent a kyokushinkai karate alapító mestere, Ójama Maszutacu szentélye. A mestert ábrázoló képek és maga a szentély olyan atmoszférát sugároz, mintha Tokió egyik „karateműhelyébe” csöppenne az ember. Varázslatos az egész, pláne annak fényében, hogy Kurucz Mihályék önerőből, többnyire saját kezükkel építették a dodzsót. Egy ilyen műhelyben biztosra vehető, hogy a tanítványok folyamatosan előrelépnek a kyokushinkai karate legfőbb célja, a test és a lélek harmóniájának elérésében.
Kurucz Mihálytól azt is megtudtam, hogy bár a 60 négyzetméteres térben akár egyszerre 25 tanítvány oktatása is megoldható lenne, a jövőben itt korosztályokra bontva körülbelül tízfős tréningek lesznek. Noha a járványhelyzetre való tekintettel az egyesület a hivatásos sportolóknak tarthatna közös, „jelenléti” foglalkozást, november óta csak online, a dodzsóból közvetít heti öt edzést.
Akit érdekel a karate, annak mindenképp ajánlom felkeresni az egyesületet, mert Érd központjától néhány percnyi sétával immár Japánba is eljuthatunk.