„A munkát vállaló diákok közteherviselés szempontjából ugyanúgy felnőttnek számítanak, tehát ugyanúgy kell bejelenteni és adózni” – húzta alá Salgó Attila. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal közleménye kiegészíti, a diákszövetkezeten keresztül vállalt munka ez alól kivétel. A NAV sajtóreferense felhívta a figyelmet rá, diákmunkát 16 éves kortól bárki, de szünidőben – szülői hozzájárulással – már a 15 éves, nappali tagozatos diák is vállalhat munkát.
„Mindenkinek szüksége lesz a munkavállaláshoz egy adóazonosító jelre és adókártyára, ezt a NAV honlapján akár egy okoseszközről is tudja igényelni” – mondta a legfontosabb teendőről Salgó Attila, aki azt ajánlja a diákoknak, hogy ellenőrizzék a NAV honlapján a be nem jelentett alkalmazottakat foglalkoztató cégek listáját.
A sajtóreferens hangsúlyozta, a munkaviszonyról érdemes írásban megállapodni a munkáltatóval, melynek tartalmaznia kell többek között a fizetséget, ami nyolcórás foglalkoztatásnál havi bruttó 161 ezer forintot el kell, hogy érje. „Ez azért fontos, mert ebből fognak adózni a diákok, a személyi jövedelemadó mértéke itt is 15%, erről, illetve a befizetett járulékokról adott esetben igazolást kapnak jövő év január végéig. Ezt érdemes megtartani a diákoknak, hogy ha a NAV megcsinálja jövőre az adóbevallásukat, akkor csak össze kell vetni a két számot. Ha egyeznek, akkor csak jóvá kell hagyni” – mondta Salgó Attila.
Ha munkaviszonyban, vagy biztosítást eredményező megbízási jogviszonyban dolgozik a tanuló, akkor egyéni járulékot is kell fizetnie, melyet szintén a munkáltató von le.