22_03_29_erdmost_nincskep

Türelem, empátia, odafigyelés, mértékletesség – ez a mai lecke

22_03_29_erdmost_nincskep

Türelem, empátia, odafigyelés, mértékletesség – ez a mai lecke

Az ENSZ becslései szerint múlt hétfőn világszerte ötszázmillió diák nem ment iskolába, illetve egyetemre a koronavírus miatt. Családjaikkal együtt mostanra már több milliárd ember életét befolyásolja a járvány. Magyarországon március 16-a óta távoktatásban tanulnak a diákok.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Felkeltél? Felöltöztél? Fogat mostál? Reggeliztél? Szellőztettél? Drive? Classroom? Kréta? E-mail? Kód? Meghívó? Ez melyikőtöké? Te e-mailed? Én e-mailem? Applikációban sem? Telefonon? Gépen? Sehogy se? Semmit? Ebédeltél? Elmosogattál? Én se láhttps://erdmost.hu/wp-content/uploads/2021/06/business-blog-session-cover-img-03.jpg, te se látod? Megy a router? Caps lock nincs benyomva? Megcsináltad? Feltöltötted? Miért nem veszed fel a telefont? Vigyek kenyeret? Van itthon alkohol?

Átlagos kérdések ezekben a napokban bárhol a világon, nálunk is. Az új helyzet valószínűleg mindenkinek megterhelő, de akadnak olyanok is, akik a kihívást látják benne. Közéjük tartozik Sárközi Márta, az Érdi tankerület vezetője is. „Véletlenül sem nevezném problémának. Ez egy feladat, amit a kreatív és ügyes pedagógusaink összefogva meg tudnak oldani. Lehetőség, amit mindenki másként valósít meg. Vannak, akik a Kréta-rendszert választották, mások a Google Classroomba töltik az anyagaikat. A bejelentés éjszakáján már elkezdtük a közösségi oldalon összegyűjteni a digitális tananyagokat, tehát ott is próbálunk minden segítséget megadni a diákjaink, a szülők és a tanáraink számára” – mondja. Azt is hozzáteszi, teljesen másként kell hozzáállni az általános iskolásokhoz és a középiskolásokhoz, hiszen előbbieket például eddig óvni próbálták a digitális platformoktól. „Most pedig muszáj a kezükbe adni okostelefont vagy számítógépet, ha a tanító néni úgy dönt, hogy így adja át az anyagot, ráadásul a szülőket sem irigylem, hiszen az alsósoknak sok esetben a tanár szava szent, és nem biztos, hogy anya vagy apa ugyanúgy el tudja magyarázni az anyagot. A nyolcadikosoknak pedig úgy kéne a tanévet befejezniük, hogy a kilencedik osztályt megalapozva kezdhessék el. És bár túl vagyunk a felvételiken, de a legnehezebb helyzetben bizonyosan az érettségi előtt álló diákok vannak. Igaz, tételeket ők is tudnak tanulni” – mondja Sárközi Márta.

Virtuális jelenlét

A Vörösmarty Mihály Gimnázium igazgatója, Szilasné Mészáros Judit is a tizenkettedikes tanulókért izgul, mert a többiek esetében úgy véli, működni fog a felzárkóztatás. A VMG-ben a lehető leggyorsabban létrehozták a digitális órarendet. Elvárják a tanulóktól, hogy ha virtuálisan is, de jelen legyenek és részt vegyenek az órákon. Az igazgató elmondta, hogy rengeteg ajánlást és tanácsot kaptak arra vonatkozóan, hogyan valósítsák meg az online oktatást, de a pedagógusok kreativitása is rendkívül fontos. A VMG egyelőre csak a következő hetekre tervez. Hogy mindez mennyire lesz hatékony, az később derül ki. „Egyelőre abban gondolkodunk, hogy az évet sikeresen le tudjuk zárni, főleg a tizenkettedikesek, akiknek elvben április 30-áig tart a tanév, és május elején lennének az írásbeli érettségi vizsgáik” – mondja Szilasné Mészáros Judit.

Mindennapok

A pedagógusok egymást is empátiára, türelemre biztatják. Egy tanárnő azt kéri a facebookon, mielőtt feladják a tananyagot, tartsák szem előtt, nem biztos, hogy a gyerekekkel otthon vannak a szülők. Ha mégis, akkor a háztartás vezetése is hatalmas terhet ró rájuk. A szülőknek meg kell oldaniuk a napi feladataikat úgy, hogy gyakorlatilag az órai anyagot is ők magyarázzák el, miközben olyan digitális oldalakon kell eligazodniuk, amely a tanároknak is nagy gondot okoz. Számtalan diák (főleg a kisebbek) azt sem tudják, mi az a Word, írásvédett, PPT, PDF, feltölteni, letölteni stb., mert a mindennapokban eddig nem kellett használniuk. „Gondoljunk azokra, akiknek nemcsak egy, hanem esetleg kettő vagy több gyermeke van, és mindegyikkel foglalkoznia kell. Szóval tisztelettel kérlek benneteket, legyetek rugalmasak, és türelmesek! Itt nem csak egy hétről van szó! És ne akarjunk mindent megtanítani, számon kérni, mert ebben a helyzetben lehetetlen!” – fogalmaz a pedagógus.

Érdi Újság: Ba-Nyilas Hajnalka  

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email