A bíróság engedélyezett létszáma egy elnök, egy elnökhelyettes, hat büntető bíró és tíz polgári bíró. A szabálysértési és végrehajtási ügyek intézését bírósági titkárok végzi , a bírák tevékenységét megfelelő létszámú igazságügyi alkalmazott segíti.
Míg az új bíróság meg nem épül a Szabadság téren, ideiglenes helyszínen, a Felső utcában fogadják az ügyfeleket. Itt hét tárgyalótermet, nyolc dolgozószobát és egy ügyfélközpontot alakítottak ki. A bíróság egy polgári és egy büntető bíróval kezdi majd meg a működését, és fokozatosan töltik majd fel a maximális (18 fős) létszámot.
Az Érdi Járásbíróság megbízott elnöke dr. Liziczay Sándor az ÉRD TV Párbeszéd című műsorában elmondta, hogy 2019-ben 3570 ügy érkezett hozzájuk, melynek 67 százaléka polgári, vagy végrehajtási ügy, 33 százaléka pedig büntető, szabálysértési eljárás.
– Múlt évben 265-270 tárgyalási napon 700 ügyet tárgyaltak kollégáim, ennyi esetben érkeztek hozzánk ügyfelek. Ezen kívül további 1800 esetet tárgyaláson kívül rendezett a bíróság, így összesen 2500 aktát zártunk le – magyarázta dr. Liziczay Sándor.
Az ügyek többségében az ügyfelek a házasságuk felbontását kérték, de indult peres eljárás tartozások megfizetése, birtokvédelmi intézkedések elrendelése végett is.
Jó tudni: a bíróság illetékességi területe igazodik a járás településeihez, azaz az Érdi Járásbírósághoz tartozik Érd, Diósd, Tárnok, Százhalombatta, Sóskút, Törökbálint, Pusztazámor. Ennek megfelelően módosul a Budaörsi és a Budakörnyéki Járásbíróság illetékességi területe is; így a Budaörsi Járásbíróság Budaörs, Herceghalom, Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Nagykovácsi, Páty, Perbál, Remeteszőlős, Tök, Telki, Zsámbék; míg a Budakörnyéki Járásbíróság Pilisborosjenő, Piliscsaba, Pilisszentiván, Pilisjászfalu, Pilisvörösvár, Solymár, Tinnye, Üröm, Pilisszántó illetékességi területen jár el.