A VMG a szülői közösség kezdeményezésére elindított egy előadás-sorozatot, amelynek ez volt az első állomása – tudtuk meg Szilasné Mészáros Judit intézményvezetőtől.
– Szeretnénk teret adni a párbeszédnek, hogy a generációk közti különbségek elsimuljanak, és megtaláljuk az egyensúlyt. Meg kell tanítani a tanulókat arra, hogy ne legyen folytonos az okostelefonok használata, tudjanak ráhangolódni a tanórára másképpen is – tette hozzá az igazgatónő, hangsúlyozva: iskolájukban a pedagógusok megpróbálják minél modernebb eszközökkel elérni a tanulókat, ugyanakkor a hagyományos értékeket szeretnék megtartani.
Reményiné Csekeő Borbála sok olyan fogalommal ismertette meg a felnőtteket, amelyek mind az internetes függőséggel és visszaélésekkel voltak kapcsolatosak, mint a szexting (szexuális tartalmú képek küldözgetése), a gaming (online játékok), grooming (amikor idősebb „netes barátok” hálózzák be a kamaszokat), cyberbullying (internetes zaklatás), és beszélt a Kék Vonal lelkisegély-vonalának tapasztalatairól is. Mint mondta, bár a gyerekek nem fogalmazzák meg, mikor hozzánk telefonálnak, hogy a digitális világból eredően érzik veszélyben magukat, egyre több olyan történet van, amelyben felmerül az, hogy az eseményeknek van ilyen vonatkozása is.
A pszichológus az előadás során hangsúlyozta, mennyire fontos az, hogy a felnőtt maga milyen mintát ad át a gyerekének – javasolta, hogy minden szülő vizsgálja meg saját mobil- és internethasználati szokásait (mennyi időt tölt online játékkal, közösségi médiával, böngészéssel, mennyire biztonságosak a jelszavai).
– A serdülőkor az eltávolodás ideje, nem minden gonddal, bajjal szaladnak már a szüleikhez, ugyanakkor nagyon fontos, hogy a bizalmi szál megmaradjon a kamaszkorban is, hogyha baj van, tudják, hova fordulhatnak – tette hozzá Reményiné Csekeő Borbála.
A pszichológus kutatási adatokat is ismertetett:
a megkérdezett fiatalok 44 százaléka érezte már úgy a közösségi média használatakor, hogy zaklatják;
az internetes zaklatások áldozatainak mintegy 60 százaléka nem beszél erről senkinek, nem kér segítséget,
a szülőknek csupán tíz százaléka tudja, hogy a gyermeke cyberbullying áldozata lett.
A megkérdezett fiatalok 39 százalékától már kértek erotikus fotót az interneten,
és 7 százalékuk teljesítette is ezt a kérést.