Mint minden rosszindulatú daganatos betegség, az emlőrák is annál jobban, annál hatékonyabban, annál kisebb megterheléssel kezelhető, minél koraibb stádiumban fedezik fel. Természetesen a 45 év alattiak és a 65 év felettiek sincsenek kizárva a térítésmentes vizsgálatból, hiszen nemcsak szűrővizsgálaton, hanem úgynevezett klinikai mammográfiás vizsgálaton is részt lehet venni, amihez az orvosuktól kell kérniük beutalót – mondta el az ÉRD FM 101.3 Bundáskenyér című műsorában Dr. Nahm Krisztina, radiológus főorvos.
– Minden szakmai fórum és vizsgálat cáfolja azokat a híreszteléseket, hogy akár a röntgensugárzás, akár az emlő összenyomásával kárt okozhatnánk az emlőben. A mammográfiás emlőszűrésre és vizsgálatra jelenleg az egész világon ezt a módszer használják. Megjelentek mindenféle egyéb módszerek az emlő vizsgálatára, amik úgy hirdetik magukat, hogy nem járnak fájdalommal, és a hölgyek ezért sok esetben előszeretettel ezt választják. Az esetek 80-90 % -ban ezekkel a hölgyekkel is találkozunk, mert a leleten rajta van, hogy nem helyettesíti az adott módszer a mammográfiát vagy a cytológiai vagy szövettani vizsgálatokat már eleve nem tudják megcsinálni. Az emlőszűrésnek is, mint ahogy minden szűrővizsgálatnak is, az a lényege, hogy időben felfedezzük azt a betegséget, pici, 4-5 mm-es elváltozásokat meg lehet találni még mielőtt bármiféle panaszt érezne az ember – hangsúlyozta a szakember.
Az Érden és környékén lakókat a dr. Romics László Egészségügyi Intézményben egy nagyon jól felkészült, nagy tapasztalattal rendelkező szakemberekből álló és kedves csapat várja, akik mindent megtesznek azért, hogy a vizsgálat kellemes élmény legyen mindenféle híresztelések ellenére. Ahhoz ugyanis, hogy jól értékelhető képet kapjanak, és az egészen kicsi elváltozást is felismerhessék az orvosok, muszáj az emlőt 4 cm-esre összenyomni. Ez azonban nem jelent fájdalmat, legfeljebb csak egy kis szorítást, mint amit a karon érezhet az ember vérnyomásméréskor. Két mammográfiás vizsgálat között pedig érdemes önvizsgálatot végezni, és ha tapintás során bármilyen elváltozást észlelünk, azonnal keressük fel az orvosunkat- tette hozzá az osztályvezető.
A szűrővizsgálat során a meghívottak asszisztenssel találkoznak, akik felveszik az adataikat, néhány kérdést tesznek fel, tapintásos vizsgálatot végeznek, majd minden emlőről két-két felvételt készítenek. Néhány nap múlva két orvos egymástól függetlenül végignézi a felvételeket, és akkor születik meg az eredmény, hogy találtak-e valamit vagy sem, amiről értesítést fog kapni a vizsgált személy, akinek ezzel aztán érdemes felkeresnie a háziorvosát. A meghívólevélen szerepel egy javasolt időpont, hogy mikorra várják a szűrésre a pácienst, de egy telefonszámot is feltüntettek, ahol időpontot tud módosítani, ha az nem felel meg.