Közel száz zsáknyi szemetet gyűjtött össze az Érdi Környezetvédő és Városszépítő Egyesület (ÉrdKöVE) a várostakarító TeSzedd! akció során. Tagjaik és a csapatukhoz csatlakozók a Klímaparkban, illetve a Földmunkás – Ötvös utcák kereszteződésénél induló ösvény mentén munkálkodtak.
Utóbbi helyszínen több napon keresztül dolgoztak az önkéntesek – tudtuk meg S. Bitskey Katától, az egyesület elnökétől.
„A TeSzedd! idén április 7-től 13-ig tartott. A hét elején Klímaparkot tisztítottuk meg, öt-hat önkéntesünkhöz a környékbeliek is csatlakoztak: volt, aki felajánlotta, hogy az összegyűjtött szemetet kiszállítja a Klímapark közepéből a felvételi pontra, ami nagy segítséget jelentett” – számolt be az akcióról Kata, akitől megtudtuk azt is: több lakos a TeSzedd! akción kívül is szívesen tevékenykedik a Klímaparkban.
A látható helyeken egyébként már nemigen találunk szemetet, inkább a cserjés részeken. Ide még akkor dobhattak ki nagyobb mennyiségű, zsákolt háztartási hulladékot, amikor a bokrok kisebbek voltak. Az eltelt évek alatt szétmállottak a zsákok, így nem volt könnyű dolguk az ÉrdKöVÉ-seknek.
A csapat idén tavasszal már tartott egy tisztogatási akciót itt, és a mostanival együtt sikerült szinte teljesen kitakarítani a területet.
Az Ötvös utcánál jóval nagyobb a gond. Az innen induló ösvény mentén nagyon nagy mennyiségű hulladék van, tudtuk meg Katától. Az ÉrdKöVE két önkéntese egész héten takarított, szombaton pedig még négyen csatlakoztak hozzájuk. Összesen 75 zsák hulladékot gyűjtöttek össze.
„A régen idehordott háztartási szemét mellett találtunk műanyagcsöveket, autógumit is” – jegyezte meg Kata, hozzátéve: az ösvény első kétszáz méterét nagyon jól sikerült megtisztítani, de a beljebb eső részeken még van hulladék, így szeretnének a területre további akciót szervezni.
Az ÉrdKöVE elnökét arra kértük, vonja le a TeSzedd! idei mérlegét. Mint elmondta, kicsit csalódott, hogy nem csatlakozott nagyobb számú lakos az egyesületi tagokhoz.
„A közösségi oldalakat látva úgy tűnik, egyre többen foglalkoznak az illegálisan elhelyezett hulladék témakörével, így azt reméltük, több önkéntest tudunk majd megmozgatni. A másik fontos konklúzió: az, hogy összeszedjük a szemetet, önmagában nem elég. A következő lépésre, a megtisztított területek lezárására, vagy bekamerázására is szükség van, hogy ne lehessen ipari méretekben hulladékot hordani a természetbe” – hangsúlyozta S. Bitskey Kata.