Alig néhány napja írtuk, hogy megérkezett Érd egyetlen gólyapárja, Kamilla és Kelep, majd a helyzet hirtelen megváltozott. Történt, hogy a Kelepnek vélt hím egyszer csak eltűnt a fészekből, ami évek óta a pár otthonának számított Érd-Ófaluban.
Mindez akkor derült ki, amikor a környéken élő Mészáros Ildikó, – aki a gólyák 2020-as beköltözése óta szívén viseli a pár sorsát – egy meglehetősen aggódó hangvételű bejegyzést írt az egyik érdi Facebook-csoportba.
„Nyugtalan vagyok a gólyák miatt. Nem szeretnék olyan dolgot belelátni, ami nincs benne. Ám mostani viselkedésük másnak tűnik a megszokottnál. Furcsálltam, hogy Kelep többször is a mesterséges fészekben tartózkodott, ott kelepelt, mintha oda várná párját. Máskor a régi fészkét szokta igazgatni amint visszatér. Most egy fűszálat sem tett keresztbe, egy gallyat sem vitt oda. Kamilla érkezésekor nem volt kitörő öröm a találkozás a két madár között. Nem üdvözölték egymást hosszas kelepeléssel. A nász is elmaradt.
– fogalmazott a poszt szerzője, aki megjegyezte azt is, hogy hétfő óta csupán egyetlen madár van a fészekben, vélhetően a tojó.

Nyugtalanságában Mészáros Ildikó a BirdMania – Madárpark és Természetvédelmi-mentőközpont vezetőjétől, Márton Vlad Andrástól szeretett volna tanácsot kérni, akinek a nevét az Ófaluban tavaly felállított mű gólyafészek kapcsán az ÉrdMost olvasói is megismerhették.
Ugyanakkor mint kiderült, a madárszakértő megelőzte őt, hiszen a hírek hozzá is eljutottak, így magától jelentkezett, és próbálta meg eloszlatni a kétségeket.
„Meglepődtem Vlad bejelentkezésén, igazán jól esett, hogy nyomon követi az érdi gólyák életét. Ez is mutatja ügy iránti elkötelezettségét” – írta Ildikó a szerkesztőségünknek küldött levelében, amiben összefoglalta azt is, hogy mit tudott meg az érdi gólyák lehetséges sorsáról.
Márton Vlad András szerint a Kelepnek gondolt első fészeklakó átvonuló madár volt. Az esős idő miatt csak megpihenhetett. Ennek tudható be, hogy át-átrepült az új fészekbe, illetve nem mutattak érdeklődést a később megérkező Kamillával.
A nősténnyel kapcsolatban az is megtudta, hogy a tojók életük végéig termékenyek. Az idő előrehaladtával azonban csökken a nevelési hatékonyság. Márton Vlad András a hosszas fészekben töltött időt azzal indokolta, hogy a vonulás időszakában havas idő volt Törökországban, a hideg, táplálékhiányos idő megviselte a gólyákat.

Mivel felmerült egy olyan eshetőség is, hogy Kamilla már eleve megtermékenyítve érkezett, és most a tojásrakás miatt ül olyan sokat a fészkén, ezért Mészáros Ildikó szerette volna, ha egy drón segítségével bele lehetne nézni a fészekbe. Ebben végül kollégánk segített neki.
Március 28-án délelőtt bepillantottuk a fészekbe, és ezt láttuk.
Feltehetőleg Kamillát. Egyedül, tojások nélkül. Vagyis a kérdés már csak az, vajon hol lehet Kelep? Amint új információk érkeznek, jelentkezünk!