avaregetesfustoles_220323 (1)

Igen, még mindig tilos és káros, és az is marad

avaregetesfustoles_220323 (1)

Igen, még mindig tilos és káros, és az is marad

Íme, néhány érv, hogy miért ne égessen, azon kívül, hogy tilos.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Érd népének nagy többsége szerencsére leszokott az avarégetésről, de azért a nagy füstölések évadján érdemes ráerősíteni: nemcsak a szabadban, de a kályhában is tilos elégetni a kerti hulladékot! Az avarégetés füstje mérgező, az egészségre fokozottan káros. Arról, hogy 100 kg avar elégetése milyen vegyületekkel szennyezi a levegőt, és ez egészségünkre milyen közvetlen következményekkel jár, bővebben itt tájékozódhat.

Alapos összeállítást olvashatnak arról is, hogy az avarégetéshez milyen ferdítések, tévhitek kapcsolódnak. Választ kaphat többek között arra, igaz-e, hogy a komposztban rengeteg kórokozó él, és hogy a kártevők (többek között a diófúrólégy) ellen a legjobb védekezés az égetés. Közkeletű tévhit az is hogy a dió, tölgy lombja nem komposztálható. Annak ellenére, hogy a levelek olyan vegyületeket is tartalmaznak, melyek gátolják más növények növekedését, igenis érdemes ezeket is komposztálni, mivel néhány hónap alatt ezek az anyagok lebomlanak, miként ezt a kertészeti egyetem vizsgálata is kimutatta.

Nem árt az unalomig ismételni, hogy földünkön az üvegházgázok kibocsátásának csökkentése az egyik legnagyobb kihívás. Márpedig az élhető klíma megőrzésének (sok egyéb mellett) az a legfőbb záloga, hogy ne szennyezzük még tovább a levegőt. Megtesszük ezt egyébként sajnos számos egyéb tevékenységünkkel.

Jó-jó, de akkor mit tegyünk az avarral, kérdezik sokan dohogva, úgyhogy erről is ejtsünk ismét szót.

1. Legjobb, ha ott hagyjuk, ahol lehullott. Nincs szebb látvány az őszi színes levélszőnyegnél. Igaz, egy idő után csúf barna lesz és ázott, viszont nagyon jót tesz a talajéletnek: gondoskodik a táplálék utánpótlásáról és nedvesen tartja a földet.

2. Ha ragaszkodunk hozzá, hogy összegereblyézzük, illetve legalább a járófelületeket szabaddá akarjuk tenni, készítsünk az avarból kupacokat a téli álmot alvó sünöknek. (Lehet alulra kis fa gyümölcsös ládát tenni, kivágva egy pici ajtót, és fölhalmozni rá az avart.)

3. Ha nem akarunk kupacokat látni, akkor pakoljunk bele mindent a komposztálóba. Ami ugye immár minden telektulajdonosnak alapfelszerelése. Ha még nem, akkor épp ideje kialakítani (megfelelő erre egy akármilyen tákolmány, aminek kaloda formája van, tető sem szükséges rá), illetve vásárolni. Mint számtalanszor megírtuk, nem, nem büdös, és nem költöznek bele a patkányok, ha nem borítgatunk bele ételmaradékot. Ráadásul kevesebbet kell költeni tavasszal tápoldatokra és egyéb növénytápláló, növekedést turbózó szerekre, ha a töredékére összeesett, komposztálódott maradékot később visszajuttatjuk a földnek.

4. Ha a komposztálónak semmiképpen sincs helye a világszemléletünkben, az igen sajnálatos (itt lehet az előnyeiről tájékozódni), de akkor még mindig ott a lehetőség arra, hogy kulturáltan megszabaduljunk az őszi zöldfeleslegtől (hivatalos nevén zöldhulladéktól), az ÉTH ugyanis szombatonként elszállítja. Erre a célra Érden kizárólag az ÉTH-nál beszerezhető lebomló zöld zsákok használhatók, mást nem gyűjt be a cég.

Valamennyi utcába havonta egyszer jut el a kukásautó, tehát a köz érdekében fontos számon tartani az időpontokat, máskülönben a zsákok akár egy hónapot is kint fognak tölteni az út szélén. A szállítási menetrendről itt lehet tájékozódni, utcák és hulladékfajták kiválasztásával.

Figyelem! Az utolsó szállítási nap ebben az évben november 23-a lesz! Mivel a szolgáltatás megrendelője a MOHU, nem az ÉTH dönt arról, hogy az enyhe őszre való tekintettel meghosszabítsák-e néhány héttel a zöld zsákok elszállítását.

Aki a négyből egy lehetőséggel sem képes kiegyezni és mégis csak meggyújt egy-egy levélkupacot, azt a füstjelek után tájékozódva könnyű lebuktatni. Azon kívül, hogy remélhetően lakóközössége minden átka sújtja, vétkéért bírsággal sújtható. Érden helyi megengedő szabályozás hiányában az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 2014. évi BM rendelet az irányadó, ennek alapján városunk közigazgatási területén TILOS az avar és kerti hulladék égetése.

Aki ennek megszegését tapasztalja, jelezheti a Pest Vármegyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatalnál (2030 Érd, Budai út 7/b., 23/504-100, jarasihivatal.erd@pest.gov.hu), vagy a Pest Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Érdi Katasztrófavédelemi Kirendeltségnél (2030 Érd, Fehérvári u. 79/a., 23/524-570, erd.kk@katved.gov.hu).

Azt tanácsoljuk, hogy mivel jó esetben szomszédaink nem megrögzött bűnözők, sokszor elég határozottan és egyértelműen jelezni, ha égetési szokásuk számunkra elfogadhatatlan. Ezt sokan valami hamis jószomszédság utáni vágytól vezérelve, vagy, mert ugye hát mindenkinek megvan a maga stiklije, nem teszik meg. Hamar leég, gondolják, addig nem teregetek ki.

Csak hát a jószomszédi viszonyt hasznosabb jó együttműködésekkel és nem kéz kezet mos gyakorlattal ápolni, mindnyájunk érdekében. Az avarégetés mellett pedig észérvek nem, legfeljebb téves hiedelmek szólnak. Aki ezekről tájékozódik, annak nem lesz nehéz elhagyni káros szokását, és a fentiek közül kiválasztani egy elfogadható megoldást.

Fotó: Pixabay, ÉrdMost archív

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email