Hogyan érinthetik a közkinccsé tett képek a történet főszereplőjét, a gyereket? Dr. Czenczi Anikó ügyvéddel beszélgettünk a kérdés jogi vonatkozásairól.
„Nálunk otthon teljes a jogvédelem. Szerettem volna kitenni egy-egy jól sikerült videót a gyerekeimről a Facebookra, de előtte természetesen megkérdeztem a véleményüket. Az első videó a most 13 éves fiamról készült egy horvátországi nyaralás során, amint a tengerben úszik. Hallani sem akart arról, hogy közzé tegyem a felvételt. Ezek után a 9 éves lányomat kérdeztem meg, kitehetek-e egy róla készült, szintén régebbi videót, amelyen postai érkeztető pecséteket nyom hivatalos iratokra. „Anya, nem járulok hozzá és kész!”– jött a válasz. Természetesen nem posztoltam a videókat.”
De hogy is van ez jogilag?
Hivatalosan nem kell engedélyt kérnünk a gyerekeinktől, mivel a gyerekek képeinek, videóinak közzétételéről szüleik – törvényes képviselőik – dönthetnek. Nagymama, testvér, barátnő azonban nem jogosult a gyerek képét nyilvánosan közzétenni, kivéve, ha a törvényes képviselőtől erre írásos engedélyt kapott. Ez egy kicsit szigorúnak tűnik, de gondoljunk bele, vajon mi szeretnénk-e, ha bárki hozzáférhetne a szüleink vagy rokonaink kommentárjaival ellátott gyerekkori képeinkhez?
„Nem ellenzem alapból a gyerekekről készült posztokat, de megszólal bennem az ügyvéd. Hogyan védheti meg magát a kiskorú? 18 éves kora után a gyerek kérheti – mi több, felszólíthatja – törvényes képviselőjét a róla készült képek törlésére. Ehhez nem kell a képeknek jogsértőnek lenniük, egyszerűen személyiségi jogi döntés az, hogy az illető nem kívánja csecsemőkori, gyermekkori képét nyilvános közzététel tárgyává tenni.”
Nyilas Hajnalka
13 tipp, amivel a gyerek biztonságát védjük a neten 1. Hároméves korig semmilyen önálló digitális eszközhasználat nem ajánlott. 2. Nem ajánlott, hogy a gyerek esti, lefekvés előtti időszakának (fürdés, vacsora, esti mese stb.) része legyen képernyős eszköz. Ezekről az eseményekről képeket és posztokat sem érdemes csinálni. 3. Nem ajánlott a gyerekszobában saját, képernyős eszköz (tévé, számítógép stb.) elhelyezése. 4. Az első készülékvásárlást előzze meg a biztonságos internethasználat alapvető szabályainak közös megbeszélése! 5. Ne posztoljunk nyilvánosan olyan életkorú gyerekünkről, aki legálisan még nem lehetne fenn közösségi média felületén (ez általában 13 év)! Ezzel felelősséget vállalunk a gyerekünk digitális lábnyomáért. 6. Más gyerekéről csak a szülő előzetes hozzájárulása esetén készíthetünk felvételt, és a posztoláshoz is a szülő engedélye kell. 7. Soha ne tegyünk ki olyan képet, amelyik a gyerekünket meztelenül, félmeztelenül, alsóneműben vagy pizsamában ábrázolja! Egyes kutatások szerint az internet pedofilok által használt részein az ilyen képek átlagosan a közzététel utáni 20. percben jelennek meg. 8. Ne készítsünk és ne osszunk meg másokkal olyan felvételt, ahol a gyerekünk nevetséges vagy megalázó helyzetben van! Ilyen helyzetben siessünk a segítségére, mert a szülői jelenlétünkre (figyelmünkre, megnyugtatásunkra) van szüksége. 9. Mindig kérjük ki a gyerekünk hozzájárulását posztolás előtt! Ha olyan kicsi, hogy nem tud hozzájárulást adni, akkor ne posztoljunk nyilvánosan! 10. Ha a gyerek tiltakozik a fotózás ellen, akkor ne készítsünk róla képet! Ha nem szeretné, hogy a róla készült felvétel mások számára is megismerhető legyen, akkor azt ne posztoljuk, és ne küldjük el másoknak! 11. Beszélgessünk a biztonságos internethasználatról, és arról, mit jelent az a mondat, hogy „az internet nem felejt”! Ne csak akkor legyen téma az internet, ha baj van – váljon a mindennapi kommunikáció részévé. 12. Hozzunk létre zárt csoportokat azoknak, akik a gyerek valódi ismerősei, rokonai! A képek megosztására elsődlegesen ezeket a felületeket használjuk! 13. Legyünk felelős szülők az online térben is! A gyerekek nagyon jó mintakövetők. Mutassunk nekik jó mintát! (Dr. Gyurkó Szilvia gyerekjogi szakértő, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány vezetője)