Tartott a szülői felelősségre vonástól, ezért inkább elkóborolt, világgá ment bánatában, szégyenében, vagy hogy elkerülje a családi perpatvart. Hogy ez ne fordulhasson elő, hogy egyetlen gyerek se kóboroljon rettegve és céltalanul, egyetlen szülő se élje át a bizonytalanságot és a szívszorító aggodalmat, kérjük, fogadják meg a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának tanácsait:
Beszélgetés, biztonság – megnyugtató és feszültségoldó, ha a gyermekben tudatosítják, egy-egy rosszabb érdemjegy nem jelenti a világ végét, segítséggel, szorgalommal kijavítható. Biztonságot ad, ha a gyermek tisztában van vele, ez nem befolyásolja az iránta érzett szülői szeretetet. Érzelmi támogatással, stabilitással hozzák a tudtára, hogy a család mellette áll akár boldogság éri, akár boldogtalansággal – jelen esetben egy rosszul sikerült bizonyítvánnyal – küzd.
Türelem – Időt szánni őszinte, nyílt beszélgetésekre, figyelemmel, megértéssel hallgatni a gyermek gondolatait, véleményét mindig szilárdít a szülő-gyermek kapcsolaton. Ha a szülő béketűrő, ezt a mintát látva és leképezve a gyermek is hasonló személyiségjegyeket hordoz majd. Átbeszélni a tanév hátralévő részére, egy-egy érdemjegy kijavítására vonatkozó feladatokat, gyakorlást, szülői segítséget hozzájárulhat a félelem és elkeseredettség oldásához.
Szeretet – bármi történt is, hazavárják! Ha egy gyermek tisztában van azzal, hogy biztonságot nyújtó családja, otthona van, nagy valószínűséggel nem fontolgat szökést egy bánatos pillanatban. A szeretet nem kötött feltételekhez, és érdemjegyekhez, ha a gyermekben tudatosítják, hogy veszekedés helyett a probléma közös megoldása a cél.
Ha mégis elszökik, eltűnik gyermekük, rendkívül fontos a rendőrség haladéktalan értesítése. A bejelentés bármelyik rendőrkapitányságon megtehető személyesen, de az ismert segélyhívó telefonszámokon – 107, 112 – is kérhető segítség.