22_03_29_erdmost_nincskep

Mi lesz az érdi hódokkal?

22_03_29_erdmost_nincskep

Mi lesz az érdi hódokkal?

Megjelent a Magyar Közlönyben, hogy már ki lehet lőni a hódokat Magyarországon. Az új rendelet értelmében az eurázsiai hód bekerült azon fajok közé, ami gyéríthető. Az érdi Duna-parton meglehetősen sok hód él, eddig a kilövés veszélye nem fenyegette őket.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

A Magyar Közlöny 128. számában új rendelkezések jelentek meg az eurázsiai hóddal kapcsolatban. Az új rendelet értelmében az eurázsiai hód bekerült azon fajok közé, melyek „közegészségügyi okból, a légiközlekedés biztonsága, az erdő- és mezőgazdasági termelés biztosítása, valamint a közérdeket sértő vízkárok megelőzése, mérséklése érdekében” riaszthatók, elejthetők, gyéríthetők, állományuknak szabályozása engedélyezhető.

A rendelet értelmében október 1. és március 31. között engedélyezett az állat vadászata, továbbá a hódgátakat is el lehet bontani, ha arra a természetvédelmi hatóság engedélyt ad.

2014-ben Dombi Orsolya, hobbimadarász és lepkész jelentette először a Duna–Ipoly Nemzeti Parknak, hogy az érdi Duna-parton ismét megjelentek a hódok. Mára túlszaporodtak, a kérdés az, jelent-e ez bármiféle veszélyt.

„Semmi más nem történt, egyszerűen visszafoglalták az élőhelyüket” – mondja Haraszthy László természetvédelmi szakértő, a WWF ( World Wide Fund for Nature, magyarul Természetvédelmi Világalap) volt igazgatója és a hódok visszatelepítési tervének írója). „Most körülbelül olyan sokan lehetnek, mint amilyen sokan voltak azelőtt, hogy túlvadászták volna őket.”

Dombi Orsolya, akit biológusként érdekel minden, ami az élővilággal kapcsolatos, azt meséli, a „mi” hódunk, azaz az eurázsiai hód a kanadaival ellentétben csak ritkán épít gátat. Otthonát a partfalban ássa ki, ahol a víz alatti bejárattól több méter hosszú folyosórendszeren keresztül közelíti meg az üregét.

„Ha elindulunk a part mentén, a jellegzetes homokóra alakban kirágott fákból tudhatjuk, hogy a közelben élnek. Itt, Érden inkább érdekességnek számítanak, nagy kárt azonban nem okoznak.”

Haraszthy László is ezt erősíti meg, amikor azt magyarázza, a nagy folyók mentén a hódok nem okoznak problémát, csak a kisebb vízfolyásoknál jelenthet gondot, ha átfúrják a gátat vagy lyukakat ásnak bele, illetve a kisebb csatornák mentén faültetvényeket rágnak ki. Utóbbi esetekben a természetvédelmi hatóságtól lehet kérni engedélyt a kilövésükre vagy befogásukra,  ugyanakkor húsukat, prémjüket nem lehet értékesíteni.

További cikkeink

Gondolkodott már valaha azon, hogy egy apró szoba is képes lehet álmaid hangrendszerének otthont adni? Ráadásul úgy, hogy közben nem kell lemondani a kristálytiszta hangzásról!

További cikkeink

Május utolsó vasárnapján azokra a hősökre emlékezünk, akik életüket áldozták Magyarországért.

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email