Bár ma is vannak olyan gyors lefolyású, súlyos esetek, amivel az orvosok sem tudnak mit kezdeni, napjainkban a rák jó eséllyel gyógyítható. „Inkább szenvednék egy korai, időben felfedezett rákos betegségben, mint mondjuk egy nehezen kezelhető cukorbetegségben, epilepsziában, vagy más neurológiai, pszichológiai kórban, ami sokkal jobban megkeseríti az ember életét” – fogalmazott Dr. Orbán László.
Persze nem csoda, ha sokkolja az embert a hír, hogy rákos. Az Érden élő Magdi is így volt vele. Összeomlott, a családja azonban mindvégig mellette volt, és pár nap múlva már megerősödött benne az élni akarás.
„Már nem éreztem azt, hogy itt a vég. Pozitívan álltam a betegségemhez, és biztos vagyok benne, hogy ez rengeteget számított. Minden tőlem telhetőt megtettem, ahogy az orvosaim is, és alig vártam, hogy megkapjam az első kemoterápiát.”
Az egészséges életmód mellett roppant nagy jelentősége van a szűrővizsgálatoknak, melyek a tünet és panaszmentes populáció szűrésére szolgálnak. A szűrhető daganatok közé tartozik a méhnyakrák és az emlőrák, ez utóbbi szűrésére szolgál a mammográfiai vizsgálat. A szakember tapasztalata szerint azonban ezzel még mindig sokan nincsenek tisztában, így nem is csoda, hogy hatszor annyi nő hal meg emlőrákban, mint méhnyakrákban. „Amikor rákszűrést követően elmondom a páciensnek, hogy szükség lenne emlőrászűrésre is, a legtöbbjük csodálkozva néz rám”.
De szűrhetők a fejet és nyakat érintő különböző daganatok, nagy részük részük egyszerű fogászati vizsgálattal is diagnosztizálható. Ezért a fogorvosunkat is érdemes bizonyos időközönként e célból felkeresni. A bőr rákos betegségeit a szakorvos egyszerű megtekintéssel is képes kiszűrni. Nagyon gyakori manapság a a vastagbél- és végbélrák, ami kolonoszkópiás vizsgálattal mutatható ki. Férfiak esetében pedig évente javasolt a prosztataszűrés.
Magdinál az utolsó szűrővizsgálat nem mutatta ki, hogy baj van, ízületi és fülgyulladásos panaszokkal fordult orvoshoz. „Nem éreztem jól magam, nagyon fáradt voltam, rosszul aludtam és a melleimen is kezdtem érezni, hogy valami nem stimmel.”
A szűrővizsgálatok mellett a kezelések is komoly fejlődésen mentek keresztül, ma már a minimális sebészeti beavatkozás a jellemző. Például nem kell feltétlenül eltávolítani az egész emlőt vagy a méhet. A kemoterápia és a sugárkezelés is kíméletesebb.
„Nagyon fontos a betegség környezetét minél kevesebb sugárkárosodás érje, és csak olyan adagban és minőségben adják, ami feltétlenül szükséges. Kemoterápia esetén pedig már a legkisebb mellékhatással járó, legnagyobb sikerrel kecsegtető készítmények állnak rendelkezésre.”
A szakorvos azt tapasztalja, a Covid miatt kevesebben járnak most szűrővizsgálatokra, holott ez teljesen indokolatlan.
„Helyesen cselekszik, aki tart a Covidtól, de a szűrővizsgálatot emiatt ne hagyjuk ki!”
Dr. Orbán arról is beszámolt, hogy bár az ő életüket is megnehezíti a koronavírus, a rákos betegek műtétjei nem maradhattak el az első hullám alatt sem.
Ami pedig Magdit illeti, köszöni szépen, jobban van mint valaha és alig várja, hogy megszülessen harmadik unokája. Azt javasolja, hogy az első pillanatban, amikor bármi szokatlant érez az ember, azonnal forduljon orvoshoz. Ne halogassa, mert nem lehet tudni, mi áll a háttérben.