Ilyennek látják az autista fiatalok Érd kihívásait

Ilyennek látják az autista fiatalok Érd kihívásait

Harmat Ákos alpolgármester volt a Szikra-tábor vendége szerdán, a tinik pedig nem győztek kérdezni.

Érdfm 101.3 – Hallgasd bárhol! Bármikor!

HIRDETÉS

Aszfaltozás, útjavítás, zaj- és fényszennyezés, közösségi közlekedés, sebességmérő kamerák, az iskolák és a szakorvosi ellátás helyzete, a sportszervezetek támogatása – csupa olyan téma, ami a legtöbb érdit érinti és érdekli. De vajon a fiatalok, a 16-22 éves korosztály is így van ezzel?

Lehet, hogy meglepő, de igen. A Szikra Tehetséggondozó Egyesület Életrevalók táborában szerdán Harmat Ákos alpolgármester volt a meghívott vendég, aki válaszolt a tizenévesek meglepően lényeglátó kérdéseire.

Az autista fiatalokat nagyon érdekelte a választási rendszer és az önkormányzat működése is. Praktikus felvetéseik is voltak, mint például vadátkelő létesítése az M7-esen, vagy egyes buszvonalak átalakítása, ezekről a témákról is beszélgettek az alpolgármesterrel, aki nem hessentett el egyetlen kérdést sem, és mindent megválaszolt.

„Nagyon jól rátapintottak a tényleg fontos kérdésekre, és láthatóan tisztában vannak az érdi kihívásokkal” – mondta az ÉrdMostnak az alpolgármester, miután búcsút vett a fiataloktól.

Persze, érkeztek olyan igazán tinis kérdések is, mint például hogy nem meleg-e ebben a hőségben a hosszúnadrág, de ezeknek is megvolt a maguk helye, és így az alpolgármester beszélhetett arról is, hogy milyen ruhában illik és szabad bejárni a polgármesteri hivatalba.

Az utolsó kérdés – ami nem egy diáktól, hanem egyikük gondviselőjétől érkezett – egy igazán komoly problémát feszegetett: a megváltozott képességű fiatal felnőttek munkavállalását. A kérdés az volt, tud-e ebben bármilyen segítséget nyújtani az érdi önkormányzat.

Harmat Ákos ezzel kapcsolatban elmondta: az önkormányzat támogatja azokat a civil szervezeteket, amelyek a megváltozott munkaképességűeket segítik a munkába állásban és az élet több területén. És abban is támogatást nyújtanak, hogy a város valamelyik intézményénél tudjon elhelyezkedni a fiatal, amennyiben van számára megfelelő betöltetlen álláshely.

Az alpolgármester a civil szervezetekkel való együttműködésre visszatérve beszélt egy új kezdeményezésről, a Szociális Segítők Fórumáról. Ezt a találkozót negyedévente rendezik meg, abból a célból, hogy összehangolják az érdi segítő szervezetek munkáját, átbeszéljék a helyi problémákat, és erősítsék a civil közösségek közti kapcsolattartást.

Ilyen segítő civil szervezet egyékbént a Szikra Tehetséggondozó Egyesület is. A nyári szünet alatt háromszáz olyan autista gyereket juttatnak élményekhez és társasághoz, akik egy átlagos táborban nem tudnának részt venni – nem azért, mert nem szeretnének, hanem mert az ő szükségleteik mások.

A Szikra táborokban pedig pont erre figyelnek: úgy szervezik  a programokat, a személyi és tárgyi hátteret, hogy az megfeleljen az autista gyerekek igényeinek. Két héten keresztül az alacsony, egy héten át a magas támogatási szükségletű gyerekeket fogadták, a mostani, utolsó hét pedig csak a tiniké.

Kákonyi Elizabeta, a tábor egyik vezetője elmondta, hogy ennek az öt napnak nagyon izgalmas programja van. Húsz fiatalt látnak vendégül délelőtt 10 és délután 4 óra között. Volt már kertmozi-vetítés, barkácsoltak hulladékból, vendégül láttak egy fodrászt, aki új frizurát varázsolt a tiniknek. Ellátogatott hozzájuk nemcsak Harmat Ákos, hanem Jelencsik József országgyűlési képviselő is.

Az utolsó két napra is jut program bőven: meghallgathatnak egy előadást a pénzügyi tudatosságról, és ellátogatnak Budapestre, egy Lego-kiállításra, pénteken pedig ki mit tud, pizzasütés és tinidiszkó vár a gyerekekre.

A Szikra táborai ingyenesek, a gyógypedagógusokat és segítőket, valamint a programokat és a harapnivalókat támogatásokból fedezik. Aki szeretne hozzájárulni a Szikra-táborokhoz, illetve támogatni az egyesület célkitűzéseit, itt teheti meg:

Szikra Tehetséggondozó Egyesület
16200223-10124440-00000000

Fotó: Balogh Alex

További cikkeink

További cikkeink

Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
Email