Vannak olyan buszmegállók, ahol csak álldogálni lehet, másutt leülhetünk, ha szerencsénk van, még a nap se tűz oda, eső sem esik ránk, és pihenhetünk, olvashatunk várakozás közben. Olyan megálló is akad – igaz, nem sok helyen –, ahol kitesznek még egy kis könyvesszekrényt is. Olyan könyvmegálló viszont, mint az érdi, nincs több, nemcsak a városban, hanem másutt sem.
A Velencei és Előadó utcák sarkán álló bódé funkcióját vesztette, mivel a buszmegállót egy sarokkal arrébb költöztették, közelebb az Érd Arénához. A három oldalán zárt kőépület évekig állt elhagyatottan, ám most új funkciót kapott: több száz, tematikusan elhelyezett könyv közül mazsolázhatunk.
Vannak kötelező olvasmányok, krimik és útleírások. Búvár zsebkönyvek, versek és klasszikus regények, ritkaságok és ponyvák.
Leülhetünk, belelapozhatunk, és ha megtetszett, hazavihetjük. Nem kell hozni helyette másikat, nincs becsületkassza sem, annyi a kötelem, hogy vigyázzunk a berendezésre, ami nagyon ötletes és hívogató: két kényelmes szék, dohányzóasztalka, folyóiratokkal megpakolva, és sok-sok olvasással kapcsolatos, szellemes poszter a falon.
Háttérben pedig a hatalmas könyvszekrény, ahol üvegajtó mögött pihennek a könyvek, így nincsenek kitéve az időjárás viszontagságainak.
Aki jobban körülnéz, talál egy ládikát is falon: itt gyűjtik az ötleteket, kívánságokat. Érdemes elolvasni a házirendet is, amit a szomszédos falon találunk, a kamera alatt. Igen, kamera is van, így kívánják megelőzni, hogy vandálok tönkretegyék azt, amin annyi érdi és környékbeli ember dolgozott.
Vegyük sorrendben:
Az Érdi Városgazda kitakarította a használaton kívüli megállót, levakolta, és kijavította a tetőt.
A Kós suli szobafestőnek tanuló három diákja szaktanár vezetésével három napon át festette a megállót belülről. Az is az ő érdemük, hogy a bútorok új színben tündökölnek.
A város lakosai az önkormányzat felhívására számos régi képkeretet ajándékoztak a városnak, ezeket az önkormányzat karbantartói rendbe tették, és felhelyezték a falakra.
A képkeretek üvegezését Pechnyó Zoltán üveges mesternek köszönhetjük. A keretekbe való képeket az XL poszter készítette, a fotókat az önkormányzat informatikusai segítettek megfelelő méretűre varázsolni, így tökéletesen illeszkednek a keretekhez.
Varga László százhalombattai graffitiművész fantáziáját dicséri a Könyvmegálló színes, bohókás külső dekorációja. László többször részt vett a Live Street Art-on (a legutóbbit meg is nyerte), és több graffitis projektje is volt már Érden – többek közt a Bem téri oviban, illetve a Fundoklia-völgynél.

És ne felejtsük ki a Könyvkerék nonprofit szervezetet sem, amelynek –mint Gregus László volt önkormányzati képviselőtől, a Könyvkerék működtetőjétől megtudtuk – jelenleg hatvanezer mentett könyve van. Ebből nemcsak a Topoly utcai idősotthonnak juttatnak, ahol nagy örömmel forgatják a köteteket az idősek, hanem most már a Könyvmegállónak is.
Gregus László nemcsak berendezte a megálló könyvszekrényét, hanem azt is vállalta, hogy újra és újra feltölti, ha fogynak a könyvek. És remélhetőleg valóban fogyni is fognak, bár a nyitás utáni első érdeklődő, egy arra kerekező postás, pont a könyvleadás iránt érdeklődött.

Persze, ezt is lehet: nemcsak vinni, hozni is. De ne ide. A Könyvmegálló nem alkalmas arra, hogy a zárható szekrényen kívül könyveket tároljanak benne, és nem tölti be raktár küldetését sem. Ez egy jópofa közösségi tér, nem pedig lerakat. Aki könyvet szeretne adományozni, írja le az elérhetőségét egy papírlapra, és dobja be a fentebb már említett kívánságládába.
A papíron szerepeljen az is, hány könyvet ajánlana fel, és hogy hol találhatóak a kötetek.
Persze, a ládába más óhajok, sóhajok is kerülhetnek, természetesen könyvekkel kapcsolatosak. Ha kötelező olvasmányt, ritkán kapható könyvet keresünk, üzenjünk, és ha a Könyvkeréknél megvan, odaadják nekünk. Ha jó ötletünk, javaslatunk van, azt is bedobhatjuk a ládába.
A Könyvmegállóban nemcsak papíralapon üzenhetünk: találunk telefonszámot és internetes kapcsolatot is, ugyanis már van Facebook-oldaluk is, amit itt találnak olvasóink.
Ha pedig könyvet vinnénk, tegyük bátran, akár ötösével, tízesével is. Csak hagyjunk rendet magunk után, hogy a következő látogatónak is legyen kedve betérni, böngészni.
Ha a Könyvmegálló sikeresnek bizonyul, a kezdeményezést újabb projekt követi majd – erről Csőzik László beszélt a Velencei úti Könyvmegálló átadásán. Hiszen akad még ilyen régi, romos, újjávarázsolható megálló a városban, például a Bagoly utcában.

A polgármester elmondta: a Velencei és Zámori utak találkozásánál a körforgalom építése miatt elbontották azt a buszmegállót, amit a Flintstone-család figurái díszítettek, ez pedig sokaknak hiányzik.
Így aztán a következő buszmegállónak ez lesz a tematikája. Remélhetőleg Frédi és Béni olvasásra ösztönzi majd a járókelőket.