Az angyalföldi Hirschler-család leszármazottja, Hidasi Endre 1948-ban született Budapesten, és csupán élete második felében, 1999-ben költözött családjával Érdre.
Mint azt gyerekkori barátjától, Veres Györgytől, – aki egyúttal a Dunamenti Zsidó Kulturális Egyesület (DUZSIKE) jelenlegi elnöke – megtudtuk, az egyébként a vendéglátásban dolgozó Hidasi Endre életében egy ezredforduló környéki izraeli látogatás jelentette a fordulópontot.
Noha a származásával korábban is tisztában volt, de ekkor kezdett komolyabban is érdeklődni a zsidó vallás és hagyományok iránt.
Érdeklődése odáig vitte, hogy a 2010-es esztendők elején megalapította a Dunamenti Zsidó Kulturális Egyesületet. Az érdi székhelyű civil szervezet elsősorban az Ófaluban található zsidó temető gondozását, auschwitzi emléktúrák és holokauszt megemlékezések szervezését, nem utolsósorban pedig a zsidó ünnepek és hagyományok ápolását kívánta megvalósítani.
Buda Környéki Zsidó Hitközség néven Hidasi néhány évvel később egy vallási közösséget is létrehozott, amit hamarosan a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségébe is felvettek. A hitközség már kifejezetten azoknak az Érden, valamint a környékbeli településeken élő zsidó embereknek szólt, akik a vallásukat is szerették volna szervezett keretek közt megélni.
Veres György elmondta, Hidasi Endre és szűkebb családja ugyan nem volt érintett a holokausztban, ettől függetlenül az általa alapított egyesület egyik legfőbb céljának tekintette, hogy évről-évre megszervezzenek egy utazást Auschwitz-Birkenauba, az egykori náci koncentrációs tábor helyén kialakított emlékhelyre.
Az egyik ilyen túrán mi is részt vettünk, ennek emlékét láthatják lentebb.
Barátja szerint Hidasi Endre elsősorban azoknak a zsidó embereknek próbált meg segíteni, lehetőségeket biztosítani, akikben – az elhunythoz hasonlóan – kibontakozott a saját származásuk iránti érdeklődés és nyitottság, csak épp az ő közösségszervező tevékenységét megelőzően nem voltak olyan alkalmak és terek a városban, amikor és ahol ezt az kíváncsiságot ki tudták volna elégíteni.
„Szerette volna, ha ezek az emberek jobban megismerik a zsidóság 5700 éves történelmét, gondolatait, szokásait. Miközben azt is mindig mondogatta, hogy mindenki annyit tartson be ezekből a hagyományokból, amennyit jónak lát“
– fogalmazott Veres György, aki hozzátette, személyesen ígérte meg a minap elhunyt barátjának, hogy továbbviszik az örökségét, és a jövőben is biztosítják az érdi zsidóság kulturális és vallási képviseletét.
Hidasi Endre temetéséről a család később intézkedik.