A jövőben az önkormányzat határozhatja meg, hogy egy településre kik költözhetnek be, kik vehetnek ingatlant, és milyen feltételekkel: a kormánypártok és a Mi Hazánk az Alaptörvény tizenötödik módosításával alapjogi szintre emelte a helyi közösségek jogát önazonosságukhoz, ami felülírja a tartózkodási hely szabad megválasztásához való jogot.
A kormány honlapján már megjelent a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény tervezete, mely szerint gyakorlatilag mindenki „betelepülő”, aki más településre akar költözni, ingatlant szerezne vagy lakcímet létesítene – írja a 24.hu.
A tervezet szerint az önkormányzat a betelepülő ingatlanszerzését feltételhez, kötelezettség teljesítéséhez kötheti. Előírhatja, hogy a településen lakcím sem létesíthető, vagy csak valamely feltétellel. Az önkormányzat a jövőben meg is adóztathatja a betelepülőket. A részletszabályokat a helyi adókról szóló törvényben rögzítik majd.
A törvényi szabályozás olyan eszközöket biztosít a településeknek, amelyekkel – a jogalkotói szándék szerint – a település védelemben részesítheti hagyományos társadalmi rendjét és befolyásolhatja annak fejlődési irányát. A jogszabályt majd nevezhetjük akár „Gyüttment-törvény”-nek is, hiszen a nem tősgyökeres lakókkal szemben a betelepülőkre sok helyen a gyüttment kifejezést használják
– fogalmaz az építésijog.hu oldal.
Ezekkel a rendelkezésekkel védekezni lehet ugyan a fővárosi agglomerációban és egyes más országrészeken tapasztalható robbánásszerű népességnövekedés ellen, ugyanakkor – figyelmeztetnek a szakértők – ez a szabályozás akár felére csökkentheti az ingatlanok értékét egyes településeken.
Érd vezetése úgy látja: bár a város növekedését kezelni kell, de nem mindenáron.
A város facebook-oldalán az alábbi közlemény jelent meg a hétvégén:
Örömteli, hogy a kormányzat végre felismerte, hogy a Budapest környéki városokat, falvakat lassan agyonnyomja az oda települő tömeg súlya. Érd intézményi férőhelyeinek (bölcsőde, óvoda, iskola, szakrendelő, szociális gondozó stb.) kapacitása 50-60 ezer, nem pedig 80 ezer.
Csakhogy a törvénytervezet megtiltaná a beköltözni akarók ingatlanvásárlását, illetve lehetővé tenné az elővásárlási jog kiterjesztését például a szomszédokra.
Csőzik László polgármester ezzel kapcsolatban azt állítja: ez nem jó út, hiszen így az érdi polgárok vagyona értéktelenedne el. Egy ilyen lépés 30-40 százalékkal értékelné le az érdi ingatlanok piaci értékét. Nyomott áron vagy még úgy sem tudnák az érdiek eladni például a családon belül örökölt ingatlanjukat.
Egy biztos, Érd ezzel a lehetőséggel nem fog élni, az önkormányzat nem fogja bevezetni ezt a tilalmat! – hangsúlyozza a közlemény.
Azt elképzelhetőnek tartja a városvezetés, hogy a betelepülőktől esetleg plusz pénzbeli hozzájárulást szedjenek, hiszen közismert: Érdnek forrást kell teremtenie például az aszfaltozás folytatásához.
Az önkormányzatnál elkészült a törvénytervezet elemzése érdi szemszögből, és ezt elküldték az illetékes miniszternek, Navracsics Tibornak.
Aki részletesebben kíváncsi a törvénytervezetre és hátterére, itt olvashatja az építésijog.hu összefoglalóját.