Nagyon sokan kezdték betegen az idei évet. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) légúti figyelőszolgálatának jelentése szerint december 30. és január 5. között közel 20 ezer ember fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, míg 137 300 beteg akut légúti fertőzés miatt kereste fel a háziorvost.
Az akut légúti fertőzéssel orvoshoz fordulók legnagyobb arányban (35 százalék) 14 év alattiak voltak, az influenzaszerű megbetegedés pedig leginkább a fiatal, 15-30 közötti korosztályt érintette (30,3 százalék).
24 kórház adatai alapján ebben az időszakban 220 ember került kórházba súlyos, akut légúti fertőzés miatt, legnagyobb arányban 2 éves, vagy annál fiatalabb gyermekek, illetve 60 év felettiek. 84 betegnél influenza, 20-nál Covid, 21 főnél pedig az Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV, egy alsó- és felsőlégúti fertőzést, hörgő- és tüdőgyulladást okozó vírus) állt a betegség hátterében.
Az RSV-pozitív betegek nagy többsége 2 éves vagy annál fiatalabb volt. A 60 év felettiek többsége Covid-fertőzött volt, influenzavírust pedig valamennyi korosztályban diagnosztizáltak.
Bár január első hetében csupán három közigazgatási területen nőtt, tizennégy területen pedig csökkent az influenzás tünetekkel orvoshoz fordulók száma az előző héthez viszonyítva, érdemes figyelembe venni azt is, hogy sokan nem mennek orvoshoz a megfázásos tüneteikkel. Ráadásul január első hetében sokan szabadságon voltak (a gyerekek meg téli szüneten), így aki csak a táppénz, illetve az orvosi igazolás miatt ment volna orvoshoz, az nem jelent meg a rendelésen.
Sajnos, a szennyvízvizsgálatok is azt mutatják, hogy nincs ok az optimizmusra: az NNGYK jelentése szerint az első naptári hét szennyvízvizsgálatából látható, hogy az Influenza A örökítőanyag-koncentrációja országos átlagban emelkedik, és a fertőzések számának emelkedése várható a következő 1-2 hétben.
Ami jó hír, hogy 2025 első hetében a szennyvizek SARS-CoV-2 koncentrációja országos szinten csökkent, így az eredmények alapján a következő hetekben a Covid-fertőzések számának csökkenésével számolhatunk.
A szennyvízvizsgálatokról jó tudni, hogy a hazai lakosság több mint 40 százalékát fedik le – de nem a teljes népességet.
Ami Érdet illeti, településünkön is tombol a járvány, a Romicsban ajánlott a maszkviselés, a házi- és gyermekorvosok közül pedig sokan kötelezővé tették, így aki a rendelőbe indul, ne felejtse otthon. Nem árt a kézfertőtlenítés sem (vagy legalább az alapos kézmosás).
Dr. Balla Rozália, az 5. körzet háziorvosa közösségi terekben, bevásárlásnál is ajánlja a maszkviselést. Mint az ÉrdMostnak elmondta, rendelésein három páciensből kettő vírusfertőzés miatt fordul hozzá.
A doktornő influenzára, Covidra és RSV-re is szűri rendelőjében a betegeket, és vizsgálatai szerint most legtöbb az influenzás megbetegedésből van.
Dr. Balla Rozália hangsúlyozta: még most sem késő beadatni az influenza elleni védőoltást, hiszen a virológusok szerint a járvány februárban tetőzik majd, a védettség pedig egy-két hét alatt kialakul. (Jó tudni, hogy a 18 év alattiaknak létezik orrspray formában is vakcina, így már „szuri” sem kell.)
„Sok most a légúti fertőzést okozó vírus, és ha a betegek nem kúrálják, nem pihenik ki magukat, újabb vírusos, illetve bakteriális fertőzést vehetnek fel, és jön az elhúzódó légúti infekció, tüdőgyulladás. Vegyék tehát komolyan a betegséget, különben a pár nap helyett elhúzódó, többhetes bajlódást vesznek a nyakukba” – tette hozzá a doktornő, aki szerint megbetegedés esetén mindenképp érdemes a háziorvoshoz fordulni, aki a tünetekből meg tudja állapítani a fertőzés súlyosságát.
Kérdésünkre elmondta, hogy az influenza magas lázzal, végtagfájdalommal, elesettséggel jár – a fiataloknál is. A covidos betegek általában köhögésre, hőemelkedésre, mellkasfájdalomra panaszkodnak. A torokfájás pedig mindkét vírusos fertőzésre jellemző.
A doktornő általában tüneti terápiát ír elő, az immunrendszer erősítését (ezt jó már hónapokkal korábban elkezdeni), a láz csillapítását, és sok folyadékot.
Amit nem lehet felírni, de jó, ha van, az a türelem és az önmérséklet. Lehetőleg ne járjunk közösségbe ilyenkor, és a gyermekünket is tartsuk otthon, nemcsak azért, mert így segíthetjük elő legjobban a gyógyulást, hanem azért is, hogy ne fertőzzünk meg másokat.