A nyári időszak közeledtével, az egyre fokozódó meleggel arányosan nő az emberek vízfogyasztása. Beindulnak a locsolórendszerek, megtelnek a kerti medencék, a hőség idején naponta többször is veszünk egy-egy frissítő zuhanyt, de a szomjunkat is gyakrabban oltjuk hideg csapvízzel.
A hőség idején mindez bizony átmeneti vízhiányt okozhat a városban, ami akár vízkorlátozást is szükségessé tehet. Az Érd és Térsége Víziközmű Kft. a nyári időszakra vonatkozóan egy vízfelhasználási kisokost adott ki, amelyben felhívja a figyelmet arra, hogy kis odafigyeléssel elejét vehetjük a vízhiány kialakulásának.
A szolgáltató azt írja, hogy hazánkban 621 köbméter belső megújuló vízkészlet jut egy lakosra évente, miközben az 1000 köbméter alatti érték a nemzetközi útmutatások szerint vízhiányos állapotnak számít. A belső vízkészletek legfőbb utánpótlását pedig a csapadék jelenti, ami a klímaváltozás következtében csökkenő tendenciát mutat és egyre kiszámíthatatlanabb.
Ez a helyzet tehát adott, így a felhasználói szokásokon kell leginkább változtatni és akkor biztos, hogy a vízszolgáltatás folyamatos lesz a legszárazabb időszakokban is.
Mit ne tegyünk?
- Májustól augusztusig ne reggel 9 óra előtt és ne este 18 óra után töltsük fel a medencét!
- Az autómosást lehetőleg ne otthon intézzük, ivóvizet használva. Ha a feladatot erre szakosodott autómosó műhelyekre bízzuk, akkor a felhasznált vízmennyiség nem az otthoni vízrendszerünket terheli.
- A kiskerti locsolást ne a csúcsidőszakban (ne hajnalban vagy késő este) végezzük, mert az vízhiányhoz vezethet a közvetlen környezetünkben!
Mit tegyünk?
- A nyári vízfogyasztást próbáljuk a hajnali és esti csúcsidőszakon kívülre időzíteni!
- A konyhakerti és pázsitlocsolásokhoz érdemes esővizet gyűjteni a csapadékos napokon! A saját csapadéktároló rendszer nemcsak gazdaságos, de környezetbarát megoldás is!
- Töltsünk fel nappal, a csúcsidőszakon kívül olyan hordókat, tárolóedényeket, amelyekből aztán megoldható a locsolás a növényeknek ideálisabb napszakokban, azaz hajnalban vagy késő este!
- Ha van automata locsoló berendezés a háznál, akkor azt programozzuk este 23 óra és hajnali 5:00 óra közti indulásra! Ideális, ha nem kerek órára állítjuk az időzítőt, mert így kisebb a hálózati túlterhelés esélye!
Az időszakos vízhiány a legmelegebb hónapokban súlyos problémát jelent, különösen a kisgyermekes családok, idősek vagy betegek számára. Az ÉTV pedig azt kéri a lakosságtól, hogy mindenki vegye komolyan a következményeket és tegyenek a vízhiány kialakulása ellen.