Érd idén is színes, tematikus programsorozattal ünnepli az 1848-49-es forradalmat és szabadságharcot, helyet adva a hagyományos rendezvényeknek és az új kezdeményezéseknek egyaránt.
Ilyen régi, elmaradhatatlan és igen kedvelt szokás, hogy a forradalom előestéjén fáklyás felvonulást rendeznek az érdligeti iskolások, akikhez a város lakói is csatlakoznak (ahogy Érd vezetése is tette). Idén is több százan vonultak át a Diósdi útról a Tállya utcai ’48-as emlékműhöz, világítva, énekelve.
Péntek délelőtt ugyanitt tartották az ünnepi megemlékezést. Főhajtással és koszorúval rótták le kegyeletüket a város, a frakciók, pártok, szervezetek képviselői. Az ünnepségen tiszteletüket tették Érd testvérvárosi delegációi is, Lengyelországból, Szlovákiából és Erdélyből.
A megjelenteket Aradszki András országgyűlési képviselő köszöntötte, felidézve 1848-as pesti forradalmat és vívmányait, majd a jelenre fordította a szót, és mondandóját láthatóan a közelgő önkormányzati és európai parlamenti választások ihlették.
„1848 öröksége a felelősségre is figyelmeztet bennünket. Felelősség az, amikor a beszédünk igaz, amikor nemcsak beszélünk, hanem teszünk is, amikor az ígéreteinket betartjuk, amikor idegen érdekeket nem képviselünk, amikor a politikai és társadalmi békére törekszünk, és amikor a tetteink következményeit vállaljuk. Csak a felelős szabadság és a szabadság felelőssége hozhatja el számunkra egészséges fejlődésünk örömét és boldogságát. Nekünk, mai magyaroknak van szabadságunk, döntsünk ezek szellemében mindig felelősen.”
A teljes ünnepi beszédet itt nézheti meg:
Csőzik László polgármester ünnepi beszédében azt hangsúlyozta: a szabadságharc teremtette meg az igazi magyar nemzetet, azt, amellyel kiléptünk Európa nagyszínpadára, és amelyre büszkék lehetünk. A szabadságharc olyan egységet teremtett, amelyet azóta is keresünk.
„Március 15-e olyan nap, amire mindig büszkék lehetünk, olyan nap, ami azt diktálja nekünk: semmit rólunk, de nélkülünk. Ne döntsenek a fejünk fölött! Vegyük kezünkbe Érd jövőjét is. 1848 előtt a vármegyék voltak az ellenállás, a magyar szabadság bástyái. Hiszem, hogy ma a választott magyar önkormányzatok. Nemcsak szuverén, független államra, hanem a külső-belső önrendelkezésre, igazi népszuverenitásra is szükség van, és felelős, a népnek felelős kormányra. Ebbe Érd is beletartozik.”
„Alkotmányellenesnek nyilatkoztatjuk azon törekvést is, hogy a kormánynak csak azon esetben szolgáljon irányul a többség, ha az egy bizonyos párt nézeteinek és érdekeinek kedvező – ezek az 1847-ben elfogadott ellenzéki nyilatkozat szavai. A márciusi forradalommal ebből az ellenzékből lett az első felelős magyar kormány. Március 15. ma is irányadó – irányadó, mert kijelöli a szabadság útját, aláhúzza azt, hogy győzzön a nép akarata, megteremti a haza és haladás említett egységét” – hangsúlyozta beszédében a városvezető.
A teljes ünnepi beszédet itt nézheti meg:
Az ünnepségen közreműködött a vitéz Mikecz Kálmán Honvéd és Huszár Hagyományőrző Egyesület és a Lendvai Károly Férfikórus.